hand aangebracht. Wellicht werd dit soort wijngla zen in serie geproduceerd en kon de koper door de graveur een wapen naar eigen wens laten toevoe gen. In 1768 schonk het bestuur van het Hoogheem raadschap Waterland een prachtige bokaal aan Pieter Boon ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubile um als secretaris (afb. 39). Aan de voorzijde van het glas bevindt zich een radgravure met het wapen van de familie Boon, dat omlijst wordt door voluutvor- mige bladranken. Onder het wapen is een toefje bloemen gegraveerd, erboven bevindt zich een zwaan. De zwaan verwijst naar het wapen van Waterland, hoewel de ring om de hals van het dier ontbreekt. Het wapen neemt relatief weinig ruimte in beslag, de rest van de kelk is vrijwel helemaal bedekt met inscripties. Rond het wapen is in een golvende lijn met hoofdletters de volgende tekst aangebracht: Aan de achterkant van de bokaal staat, eveneens in hoofdletters: Hoewel deze bokaal niet is gesigneerd, bestaat het vermoeden dat de gravure afkomstig is van Jacob Sang. Zowel de gepolijste details in het wapen als de manier waarop de tekst is gegraveerd, met accen ten op i', y's en u's wijzen in de richting van deze Amsterdamse graveur. Bovendien bevindt zich in de collectie van het Amsterdams Historisch Museum een, eveneens ongesigneerde en wat de vorm betreft, identieke bokaal mét deksel waarop een grote hoeveelheid tekst is gegraveerd, die wordt toe geschreven aan Sang. Meer dan twee eeuwen later, in 1994, schonk dijkgraaf Hein van der Pal een prachtig glas ter gele genheid van zijn tweede ambtstermijn bij Water schap Het Lange Rond (afb. 40). In radgravure is op de voorzijde van de kelk een winterse afbeelding van het Noorderpolderhuis in de Schermer aange bracht. De banderol onder de afbeelding bevat de tekst Het Noorderpolderhuis. Op de voet is de inscriptie DIJKGRAAF H.A. VAN DER PAL gegra veerd. Van der Pal was de tweede dijkgraaf van Het Lange Rond, dat in 1977 uit 37 waterschappen, ter gedachtenis van de heer Pieter Boon aan het dijkcollege van waterland gegeven ter gelegenheid dat sijn weled. het secretariaat 25 iaren had bekleed den 14 augustus 1768. is 't heede vijfentwintig iaren, dat gij heer boon voor waterland geen sorg nog moeyte wilde sparen, ia rijkte trouwelijk uwe hand, met haar die sulks is aanbevolen int neemen van een prompt toesight op dijk sluis dam en watermolen, en wat dies meer zij van hun pligt welaan den heemel wil u schenken, dat gij met alle lust en vlijt voortvaren met also te denken, ook so te doen een ruyme tijt ten nutte uwer even mensche en liefde voor ons waterland hiermede sluyt ik deese wensche, dat god uw gunne sijn bijstand extempore cecemit amicus amigo. Afb. 40. Gelegenheidsglas van Waterschap Het Lange Rond. Gesigneerd '1994 Felicitas Engels'. Kristal (Theresienhütte Zwiesel); 1994 (gravure); h. 23,7 cm., a kelk 10 cm., o voet 10 cm. Collectie HHNK. 46 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 47