bc "'■/«y - m ..a Tv- Wi~;7 -1 4 Icf V rl C-4 /Lr/. weleer te kijken. Het is immers in alle opzichten lastig om ons te verplaatsen in het dagelijks leven van enkele eeuwen terug. Dat gold ook al voor des kundigen in de negentiende eeuw, die beduidend minder ver verwijderd waren van gebeurtenissen in de Regententijd dan huidige wetenschappers. Toen in 1869 in het tijdschrift De Navorscher vragen werden gesteld over de schandelijke slemppartijen die volgens sommigen gebruikelijk waren bij de Hondsbossche, reageerde de auteur van een schrif telijk commentaar daarop dan ook nuchter met de constatering dat men zich wellicht niet meer goed kon inleven in de zeden van vroeger. Het is duidelijk dat ook bij de waterschappen de drinkgebruiken veranderden. De gast die de eer te beurt viel om de hensbeker uit te drinken kon voortaan invloed uitoefenen op de hoeveelheid wijn waarmee de bokaal gevuld werd, al was het soms niet helemaal duidelijk wat men moest doen of zeggen om te voorkomen dat er een hele fles wijn aan te pas kwam. Bij het vullen van de zilveren hensbeker van US stopte de dijkgraaf bijvoorbeeld onmiddellijk met schenken wanneer de gast 't is genoeg zei (afb. 37). Werd er echter een beleefdere formulering gebruikt, dan schonk de dijkgraaf rustig door. Ook voor andere, veel later vervaardigde, hensbekers zoals de bokaal van Kwadijk gold een dergelijk voorschrift, dat werd vastgelegd in het bij behorende gastenboek van de Beemster. Hier vol stond simpelweg het woordje 'ho' en dat was voor veel gasten niet direct het meest voor de hand lig gende verzoek om te stoppen met het vullen van de bokaal. Soms dronk een genodigde dus toch meer dan hem of haar lief was. r.-* Afb. 37. Op 24 april 1961 werd in het gemeenlandshuis van US een bespreking gehouden met medewerkers van Provinciale Waterstaat over de bemaling van de Schermerboezem. Na afloop zetten de heren zich aan een maaltijd waarbij de vergulde hens beker uit 1660 rond ging. Ir. H. Hennink vergat de heilwens 'Op de groei en de bloei'. Dat kwam hem op het ledigen van de straf- beker uit 1761 te staan. De heren tekenden na afloop het 'gulden boek' van US waarbij Rie Kooyman deze ingekleurde potloodte kening maakte. Collectie HHNK. 44 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 45