de familiewapens van de dijkgraaf, hoogheemraden en secretaris. De straf beker van US is alleen getooid met de keizerskroon van Karei V (afb. 29). Deze zilveren beker, met vergulde details en een van binnen geheel vergulde cuppa, werd in 1760 vervaardigd door Valentijn Casper Bömeke uit Amsterdam. Zijn meesterteken, VCB, bracht hij aan op het deel van de cuppa waar het vergulde loofwerk als een los onderdeel overheen valt. Uit de inscriptie kan worden opgemaakt dat de beker door de leden van het dagelijks bestuur geschonken werd in maart 1761 ter meerdere eer en glorie van henzelf en het college waarvan zij deel uitmaakten. De inscriptie luidt 'Dese beker is door de omstaende Heeren present gegeven aan 't Collegie den 14 mart 1761'. Uiteraard ontbreken hun wapens niet: naast het hoogheemraadschapswapen werden de wapens en de namen van de leden van het dage lijks bestuur op de cuppa gegraveerd. Zo bleven dijkgraaf Mr. Emanuel Ras, hoogheemraden Jhr. Willem Lodewijk Graaf van Nassau Bergen, Nicolaas Hendrik Domis, Jacob van Twuyver en Dirk Swaan en secretaris-rentmeester Mr. Gualte- rus George Gideon van der Mieden voortbestaan in de herinnering. In 2008 zijn de drie bekers via A. Aardewerk antiquair-juwelier te Den Haag gerestaureerd. 41 Afb. 28. Hensbeker van de Uitwaterende Sluizen. Zilver, verguld; h. 37 cm., 0 kelk 13,5 cm., 0 voet 11,5 cm. Stadskeur Den Haag, jaarletter H (1660), meesterteken gekroond hartje (Jeremias Micheel), belastingmerk. Collectie HHNK. Afb. 29. Strafbeker van de Uitwaterende Sluizen. Zilver, deels verguld; h. 41 cm., 0 kelk 11,5 cm., 0 voet 15,5 cm. Grote keur Amsterdam, jaarletter A (1760), meesterteken VCB (Valentijn Casper Bömeke), belastingmerk. Collectie HHNK. 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 42