De hens- en strafbekers van US en de Hondsbossche Hoewel dit boekje vooral over de glazen van HHNK gaat, mag een korte toelichting op de fraaie zilveren bekers in het bezit van het hoogheemraadschap niet ontbreken. In Noord-Holland was het de Hondsbossche dat als eerste hoogheemraadschap een zilveren hensbeker bezat. De beker, naar de stichter van het hoogheemraadschap Albert van Beie ren respectvol 'Albrecht' genoemd, moet er niet alleen prachtig hebben uitgezien, maar had ook een behoorlijke inhoud: er konden enkele flessen wijn in. Het gewicht bedroeg meer dan twee en een halve kilo. Degene die de hensbeker uitdronk kreeg een afdruk van een 'privilege', waarin niemand minder dan Neptunus de houder ervan tussen Petten en Yarmouth de vrije jacht en de vangst garan deerde op cabbeljaauw, op rogh, op alles wat het zij; op hart, op kreeft, en op tonijn, en ook op schelvis, op alicruyk op dollephyn, op leeuw, beer en bruinvis Helaas ging dit prachtstuk verloren in 1795, toen hij als voor schot op een staatslening werd omgesmolten. Dit zelfde lot trof overigens ook de hensbeker van Nieuw-Mathenesse. Gelukkig werd in 1815 een nieuwe hens beker door de Hondsbossche aangeschaft (afb. 27). Ditmaal sierde een beeldje van Nep tunus het deksel. De bokaal werd, in nauwe samenwerking met zilverhandelaar Diemont in Amsterdam, ontworpen door rentmeester secretaris G. Fontein Verschuir. Op de cuppa zijn de wapens van dijkgraaf Mr. J. Nuhout van der Veen, hoogheemraden Mr. H. Carbasi- us, Mr. J.G. de Loches, Mr. M. Semeintz van Genderen, Mr. P. Pont, P. Stelt, H. Blaauw, K. Peereboom, J. Pietersz. Smit en G. Fontein Verschuir gegraveerd. Op het deksel bevindt zich het wapen van de Hondsbossche. Albert, of Albrecht, van Beieren gaf niet alleen zijn naam aan de hensbeker van de Hondsbossche, ook Delfland bezit een exem plaar met de naam 'Hertog Albrecht'. Naar andere heersers werden eveneens hensbekers genoemd, zo bezit Schieland een 'Floris V' en Nieuw-Mathenesse een 'Vrouwe Margaretha'. Sommige hensbekers dragen niet de naam van de stichter, maar zijn wel versierd met een borstbeeld of een medaillon van die persoon. Graaf Willem II siert de hensbeker van Rijn land, Jacoba van Beieren pronkt op het deksel van die van de Krimpenerwaard. Keizer Karei V werd eveneens als stichter van waterschappen herdacht met een zilveren hensbeker: zowel Voorne als US bezitten hensbekers met een borstbeeld van deze vorst. Deze laatste beker heet volgens een besluit van de hoofd ingelanden uit 1660 'Keizer Karei' (afb. 28). Het gaat om een verguld zilveren zwaargezicht van maar liefst 1409 gram en een hoogte (inclusief deksel) van 37 cm. Hij werd in 1660 vervaardigd door de Haagse zilversmid Jeremias Micheel. Deze volgde nauwkeu rig de instructies van de vergadering van hoofdinge landen: niet alleen werden op het deksel het borst beeld en medaillons met het wapen van Karei V en wapentrofeeën aangebracht, op de cuppa kwamen bovendien medaillons met de wapens van de steden en dorpen die door de hoogheemraden werden ver tegenwoordigd en op de nodus of knop daaronder Afb. 27. Hensbeker van de Hondsbossche. Zilver, binnenzijde kelk verguld; h. 39 cm., a kelk 11,3 cm., o voet 12 cm. Jaarletter F (1815), meesterteken HS (Hendrik Smits), winkeliersmerk Diemont, merk voor eerste gehalte. Collectie HHNK. 40 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 41