houden door de kaken van een leeuw. Onder het wapen is een stappend paard aangebracht. Links van het wapen bevinden zich tussen gestileerd rank werk van boven naar beneden een schaap, een koe en een schaap. Rechts van het wapen, eveneens tussen rankwerk en van boven naar beneden: een springende koe, een schaap, een lopende koe en een grazend paard. Aan de achterzijde is, omgeven door ranken met fruit en korenaren, de volgende tekst gegraveerd: Het betreft een citaat uit Joost van den Vondel's gedicht De Beemster, voor Karei Loten. Op het deksel zijn chrysanten en loofranken gegraveerd. Bij de bokaal hoort een gastenboek of register, waarin naar oud gebruik werd bijgehouden wie en op welke datum uit het glas had gedronken (afb. 33). Behalve enkele fraaie aquarellen van de hand van de bekende boekillustrator Maarten Oortwijn (1912-1996), met afbeeldingen van de bodebus van de Beemster en het gemeenlandshuis in Edam, ver meldt het gastenboek de achtergronden van de schenking. Op 30 oktober 1952 voerde Jan Kwadijk drie redenen aan om de bokaal te schenken, name lijk zijn 12 \/i jarig jubileum als heemraad bij het waterschap, de nagedachtenis aan zijn echtgenote en de herdenking van het droogvallen van de Beem ster in 1612, ten tijde van het aanbieden van het glas 340 jaar geleden. Bij het register hoort ook een reglement waarin is vastgelegd op welke wijze de bokaal moest worden uitgedronken. Aan het einde van dit hoofdstuk wordt hierop nader ingegaan. De gravure werd aangebracht door meestergra- veur Dirk den Ottelander. Hij gebruikte daarvoor een techniek die exclusief was voor Leerdam en die buitengewoon fraai graveerwerk opleverde, maar ook bijzonder moeilijk was en een groot vakman schap vereiste. Overal elders werd er voor het gra veren 'achter de rol' gewerkt, dat wil zeggen dat het graveerwieltje zich tussen de graveur en het glas bevond. In Leerdam werkte men echter 'vóór de rol'. De graveur keek dus door het glas heen naar de achterkant van zijn gravure terwijl hij bezig was met het aanbrengen ervan. Tegelijkertijd maakte deze techniek het de graveur mogelijk om de druk waar mee het glas tegen het graveerwiel hield veel beter te beheersen, waardoor een grote verfijning moge lijk werd (afb. 34). Dat voor een inwijdingsritueel overigens niet altijd uitsluitend een hensbeker met wijn werd gebruikt blijkt uit een verslag met betrekking tot de De Windvorst, om de rouw van Hollands Maagd te paaien Vermits door storm na storm zij schade in inbreuk lee, Schoot molenwieken aan, en maalde, na lang draaien De Beemster tot een beemd en loosde 't meer in zee. Afb. 34. Dirk den Ottelander graveert voor de rol, 1960. Overgenomen uit B. Agerbeek e.a., Het werk van hun handen. 38 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 39