geschenk van de bestuursleden wier wapens op de kelk zijn gegraveerd. Volgens de mondelinge overle vering werd de bokaal met wijn gevuld tot aan Michael's voeten. Dan zat er ongeveer één fles wijn in het glas en een nieuw lid in het polderbestuur diende de inhoud adfundum tot zich te nemen. Een tweede fraaie hensbeker in het bezit van HHNK is die van de Starnmeer (afb. 31). De radgra vure aan de voorzijde van de kelk toont het wapen van de polder Starnmeer, dat bestaat uit twee sterns boven water met daarboven een ster. Boven het wapen, dat gevat is in een cartouche en omgeven wordt door c-voluten, rolwerk en bloemen, is ook een ster aangebracht. Onder de cartouche bevinden zich bloemfestoenen. Aan de achterzijde van de kelk is een banderol gegraveerd met de inscriptie de star- meer (de n ontbreekt) groei en bloei, door d' aller- hoogsten gunst door Eendragt, Goed Bestuur Door Yver en Door Kunst. De verfijnde gravure bevat gepolijste details en de y's en i's zijn voorzien van puntjes, de u's hebben een accentje. Hoewel het glas niet is gesigneerd, zou het vanwege deze karakteris tieke kenmerken wellicht afkomstig kunnen zijn uit de omgeving van Jacob Sang. De Starnmeer was de laatste van de grote droog makerijen en werd in 1643 met behulp van, toen net uitgevonden, vijzelmolens drooggelegd. Mogelijk is de bokaal geschonken bij het gereedkomen in 1789 van het polderhuis in Spijkerboor, dat overigens pas in 1977 zijn functie als vergaderplaats verloor. De Starnmeer (voluit: Waterschap Starnmeer en Kamer- hop) bezit maar liefst drie hensbekers, waarvan er één in gebruik was als strafbeker. Bij twee van de hensbekers hoort een houten kistje met een gehei me sluiting. Aan nieuwe bestuursleden werd een gesloten kistje met de hensbeker aangeboden, als zij er niet in slaagden om het zelf te openen maar daar voor de hulp van de dijkgraaf nodig hadden (die het geheim uiteraard kende) volgden er 'sancties'. Wat de uitkomst van deze test ook was, er werd natuur lijk in elk geval gedronken. Ook in de moderne tijd bleef de traditie van het schenken van hensbekers bestaan. Een prachtig voorbeeld hiervan is de hensbeker van de Beemster oftewel de bokaal van Jan Kwadijk (afb. 32). Zowel de bokaal zelf als de gravure werden ontworpen door Willem Heesen, die in 1967 de beroemde A.D. Copier opvolgde als hoofdontwerper van de Konink lijke Glasfabriek Leerdam. De gravure op de bokaal van Kwadijk bevat een schat aan informatie. De voet toont de naam van de schenker en diens echtgenote: Jan Kwadijk Czn. en Jacoba Bakker. Tussen beide namen bevindt zich een strikvormig ornament dat de huwelijksband verbeeldt. Boven de namen zijn het jaartal 1952 het wapen van de familie Kwadijk en de datum 30 October gegraveerd. Op de kelk bevindt zich aan de voorzijde het wapen van de Beemster (een koe op grasland), geflankeerd door fruitfestoenen. Het wapen wordt via linten vastge- Afb. 31. Hensbeker van de Starnmeer. Glas (Bohemen); ca. 1770; h. 24,5 cm., a kelk 11 cm., a voet 11,5 cm. Collectie HHNK. 36 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 37