Een strafbeker werd overigens niet alleen ingezet bij versprekingen maar ook voor andere vergrijpen aan tafel. Wanneer iemand door een speech heen praatte, interrumpeerde, voor zijn beurt sprak of (in later tijden) de tafel stiekem verliet om buiten een sigaret op te steken, wachtte eveneens de strafbe ker. Gelukkig voor de betrokkene werd de bokaal dan niet tot de rand gevuld maar slechts met één glas wijn. Soms streek de dijkgraaf met de hand over het hart en greep in om een verspreking te voorkomen. Zo dreigde in de jaren '90 van de vorige eeuw een hooggeplaatste gast tijdens het schouwdiner van US verstrikt te raken in de ingewikkelde heildronk die voluit luidde: 'Op de groei en de bloei van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland ende West-Friesland'. De dijkgraaf maakte de gast tot diens opluchting attent op de grote kaart van Dou, die achter het hoofd van de tafel aan de wand hangt en waarop de naam van genoemd hoogheemraadschap duidelijk te lezen staat. Behalve als initiatiemiddel werd een hensbeker ook gebruikt om met gasten op andere feestelijke gebeurtenissen te drinken. Bij het waterschap Cromstrijen was het bijvoorbeeld gebruikelijk om de hensbeker aan te bieden aan iemand die een jubileum vierde. Ook voor het benadrukken van onderlinge verbondenheid en voor het afdrinken van twisten ging de hensbeker de tafel rond, waar bij elke aanwezige er een slok uit nam. In de collectie van HHNK bevinden zich enkele prachtige voorbeelden van glazen hensbekers. Van het waterschap De Schermeer zijn twee exemplaren overgeleverd die dienst deden in respectievelijk het Noorder- en het Zuiderpolderhuis. Het Zuiderpol derhuis bij Driehuizen is inmiddels helaas gesloopt, het Noorderpolderhuis bij Schermerhorn bleef gelukkig gespaard. Op de hier afgebeelde hensbe ker is een fraaie radgravure aangebracht met het wapen van de Schermer (afb. 30). Dit toont de aarts engel Michael ('Schermeers beschermer', vermoede lijk de patroon van de oude parochie Schermer) die met getrokken zwaard in de rechter- en een schild met daarop een poldermolen in de linkerhand sym bool staat voor de altijddurende strijd tegen het water. Naast de aartsengel zijn wapens gegraveerd van de families Van Egmond van de Nijenburgh, Ras, Six van Hillegom, Vladeracken, Schagen, Van Foreest en onder de engelenvoeten vermoedelijk het wapen van Van der Lijn. Jacob van der Lijn, presi dent-schepen van Alkmaar, was hoofdingeland, heemraad en ten slotte vanaf 1727 secretaris van de Schermeer. Het wapen van Schagen is vermoedelijk dat van Simon Schagen, die in 1728 dijkgraaf van de Schermeer werd. Six van Hillegom's wapen hoort waarschijnlijk bij hoofdingeland Pieter Six, burge meester van Amsterdam. Wellicht was de bokaal een gezamenlijk Afb. 30. Hensbeker Waterschap de Schermeer. Loodglas (verm. Engeland); ca. 1730; h. 45 cm., a kelk 16,5 cm., 0 voet 16 cm. Collectie HHNK. 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 36