De orde van de kouseband De orde van de kouseband (in het Engels 'The Most Noble Order of the Garter' genoemd) werd ingesteld door de Engelse koning Edward III (1312-1377), die bekend stond als liefhebber van vrouwelijk schoon. Het verhaal gaat dat de gravin van Salisbury haar kouseband verloor ter wijl zij met de koning danste op een bal in Eltham Palace. Toen de aanwezige hovelingen gniffeldend reageerden op dit incident, raapte de koning de kouseband op en knoopte hem om zijn eigen been terwijl hij de woorden 'Honi soit qui mal y pense' ('wee degene die er kwaad van denkt') uitriep. Als jaar waarop de orde werd ingesteld wordt meestal 1348 aangehouden, in ieder geval komen er vanaf dat jaar kouse band voorschriften voor in de verslagen van 's konings garderobe. De statuten van de orde, met als devies de uitroep van de koning, werden echter al in 1346 opgesteld. In de statuten werd vastgelegd dat men ridder moet zijn om de orde te ontvan gen. Ook dames worden toege laten tot de orde, die tot op de dag van vandaag bestaat. Het lidmaatschap is echter beperkt tot een zeer select gezelschap, waaronder de Britse koningin en de Prins van Wales. Het volledige groot cere monieel uniform bestond oorspronkelijk uit de gouden halsketen met het juweel, een fluwelen mantel met sleep, de zogenaamde surcoat, voor de mannen een wambuis met pofbroek en een degen, een hoofddeksel met struisvogelveren, zijden kousen en schoenen en hand schoenen (afb. 25). Dit tenue is al lang niet meer in gebruik. Tegenwoordig dragen de ridders de fluwelen mantel over een jacquet of uniform. De hoed met witte veren wordt nog wel gedragen, maar in een vereenvoudigde vorm. Op het uniform of rokkostuum dragen de ridders een donker blauw lint over de linkerschouder. Op de rechterheup hangt daaraan de investment badge: een gouden juweel met de heilige Joris en de draak, gevat binnen een kouseband met het devies van de orde. Dames dragen de kouseband om de linkerarm, onder een lange rok is de kou seband namelijk niet zichtbaar. Heren dragen de kouseband aan het Britse hof onder een knie broek onder de linkerknie. Willem IV werd in 1733 tot de orde toegelaten naar aanleiding van zijn huwelijk met de Engelse koningsdochter prinses Anne. Ook andere leden van het Huis van Oranje werden lid van de orde, waaronder koningin Beatrix in 1989. Afb. 25. Ridder van de Orde van de Kouseband in staatsiekledij. Overgenomen uit G.L. de Rochemont en J. Bischoff, Afbeeldingen der oudere en nieuwere, thans bestaande ridderorden zoo in als buiten Europa. Amsterdam 1843. Regionaal Archief Alkmaar. 34 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 35