en niet nalaten voor Haar Hoog Mogenden te bidden'. Volgens de overlevering dronken de predi kanten in hun logement aan de Waalwijkse dijk ver volgens samen met de boden op het welvaren van het vaderland. Dat de bloeiende handel een onderwerp was dat Noord-Hollandse waterschapsbestuurders bezig hield en waarop zij gaarne dronken zal weinig ver wondering wekken. Vele van hen waren immers afkomstig uit haven- en andere steden in het Noor derkwartier en dankten hun welstand soms recht streeks aan de economische activiteiten die daar plaatsvonden. Het hier afgebeelde glas is er een mooi voorbeeld van (afb. 20). Op de kelk van het glas is een radgravure aangebracht met twee koop vaardijschepen en een pakhuis aan een kade. Een arbeider is bezig met het lossen van tonnen en zakken. De inscriptie onder de rand van de kelk luidt D. Goede Negotie. Kennelijk hoorde dit glas tot de pronkstukken van US, want in het Gouden Boek, waarin werd bijgehouden wie de schouwmaaltijden bijwoonden, is een aquarel van Rie Kooyman opge nomen met een afbeelding van dit glas. Natuurlijk was ook de vriendschap een dankbaar 'devies' waarop het glas geheven werd. In het alge meen werd in vroeger tijden de 'hertelyke betuiging van onderlinge vrindschap' door drie handelingen uitgedrukt, namelijk het aanreiken van een glas onder het uitspreken van de woorden 'uw gezond heid' waarop de ontvanger antwoordde met 'het zal de uwe zijn', het reiken van de rechterhand en het geven van een kus. Deze laatste twee handelingen worden al door Erasmus genoemd, die bevestigde dat zij in Engeland heel gewoon waren. Ook de oude Friezen kenden het geven van een kus als uit drukking van vriendschap. Zoals wel te begrijpen Afb. 20. Gelegenheidsglas 'D. Goede Negotie'. Loodglas (Engeland); ca. 1750; h. 19 cm., a kelk 8,4 cm., o voet 9,1 cm. Collectie HHNK. Afb. 21. Gelegenheidsglas 'een Glaasie van Vriendschap'. Glas (Duitsland); ca. 1750; h. 17 cm., a kelk 7,1 cm., 0 voet 7,8 cm. Collectie HHNK. 30 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 31