Schilderen Het beschilderen van glas met emailhoudende verven of goudverf is een techniek die niet alleen op gebruiksglas wordt toegepast, maar vooral bekend is van gebrandschilderde glazen ramen. Ook van deze decoratiemethode ligt de oorsprong in de Oudheid. Tijdens de Middeleeuwen werd in Islamiti sche landen veel glaswerk zoals glazen moskeelam pen versierd met geschilderde motieven. Het is dan ook niet verwonderlijk dat in Venetiaans beschil derd glaswerk uit de vijftiende eeuw Oosterse invloeden zichtbaar zijn, de Venetianen namen immers veel technieken over van Byzantijnse en Islamitische glasproducenten. In de zestiende eeuw verspreidde de kennis van glasschilderen zich naar Bohemen, Saksen en Silezië. Oorspronkelijk werden vooral familiewapens afgebeeld, later breidde het decoratiespectrum zich uit over politieke, religieuze, allegorische en mythologische onderwerpen. In de Nederlanden en Frankrijk, waar de nadruk juist op de productie van fagon de Venise (letterlijk: naar het 'fatsoen' van Venetië, op Venetiaanse wijze gebla zen) glaswerk lag, werd in de zestiende eeuw vrij wel geen beschilderd gebruiksglas gemaakt. De verfpasta wordt samengesteld uit metaaloxi den en kwarts of potas en verdund met terpentine. Aangebrachte motieven worden via verhitting bij 500 °C. op het glas gebrand en vormen op deze manier een slijtvaste versiering. Er bestaan ook zogenoemde 'koud-geverfde' glazen, waarop de decoratie met een soort olieverf wordt aangebracht die niet wordt verhit. Deze verf slijt bij gebruik lang zaam af. Ook verguldsels blijken weinig houdbaar, alleen wanneer de goudfolie tussen twee glaslaagjes is aangebracht (het zogenoemde 'Zwischengold Glas', dat ook al in de Oudheid voorkwam) wordt slijtage vermeden. HHNK bezit twee glazen met geschilderde ver siering, het ene voorzien van emailverf, het andere 'koud' beschilderd. Van de mysterieuze, met email- verf beschilderde bokaal met de gegraveerde datum 30 Oct. 1895 (afb. 16) is vooralsnog onbekend op welke gebeurtenis de datum betrekking heeft. Onderzoek in het archief van US, de oorspronkelijke eigenaar van het glas, heeft in ieder geval niets opgeleverd. Het tweede glas is echter volstrekt niet geheimzinnig. Dit werd in 1966 door burgemeester H. Nielen van Heemskerk geschonken aan de polder Uitgeester en Heemskerkerbroek (afb. 17). Onder de mondrand is in gouden letters de tekst "de hartigste van allenClaas Nielen van Westzaan 1668 aange bracht. De koud geschilderde afbeelding heeft betrekking op een avontuur dat Cornells Gerritsz. Jongekees in 1668 beleefde. Deze Jongekees, com mandeur ter walvisvaart, werd tijdens een poging een ijsbeer te doden (de huid was een gewilde trofee) bij verrassing door het, al dood gewaande, dier aangevallen. Gelukkig sprong bemanningslid Claas Nielen uit de nabijgelegen sloep om hem te Afb. 16. Gelegenheidsglas met emailbeschildering. Glas (Duitsland, wellicht Silezië); 1895 (gravure); h. 24,5 cm., 0 kelk 11,4 cm., a voet 11 cm. Collectie HHNK. 'T Welvaare van d' Heere 25

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 26