gener wat het slijpsel betreft. Waarschijnlijk gaat het om een product van Nederlandse of Franse makelij. De klokvormige kelk, de stam en de voet zijn voor zien van slijpsel in een ruit- of wafelmotief. In het slijpsel is op de kelk een ovale cartouche uitge spaard waarin een landelijk tafereel met koeien en grazende schapen is gegraveerd. Onder de rand van de kelk is een inscriptie aangebracht met de tekst het welvaren van de overweerse polder. Het is opmerkelijk dat de Overweersche polder bij Purme- rend, die maar een kleine oppervlakte besloeg, een fraaie eigen hensbeker bezat. Het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten bezat, behalve een zilveren hens beker, ook een glazen bokaal (niet afgebeeld, deze bevindt zich in het Stedelijk Museum Alkmaar). Het zware geslepen Boheemse kristal verleent het glas een gewichtige uitstraling en onderstreept wellicht de waardigheid van de schenker. Net als bij de bokaal van Drechterland zijn op de kelk twee geel- glazen medaillons aangebracht waarin wapens zijn gegraveerd. Aan de voorzijde bevindt zich het wapen van de Hondsbossche, waarop aan de rech terzijde Neptunus is te zien die met zijn drietand uitvalt naar een blaffende hond die aan de linker kant op een zeewering staat. Achter de zeewering bevindt zich een landschap met een bossage. Links van het wapenschild is een vrouwelijke allegorische figuur opgesteld. Zij vertegenwoordigt de Standvas tigheid, die in haar linkerhand een knots vasthoudt (de Deugd) en om haar schouders een leeuwehuid draagt (de Betamelijkheid). Deze attributen verwij zen naar de klassieke held Heracles en benadruk ken mogelijk het heroïsche karakter van de Stand vastigheid. Rechts van het wapenschild bevindt zich een hoornblazende putto, gezeten op een dolfijn. Deze figuren staan op een balk waaronder een ban derol afhangt waarop in hoofdletters de inscriptie Hondsbossche is aangebracht. Het wapen is bekroond door drie scheepsboegen in voor- en zij aanzicht, op de middelste staat een hond. De hond is niet alleen als woordspeling gebruikt, maar sym boliseert waakzaamheid en trouw. Ook de dolfijn en de putto zijn allegorische figuren, ze vertegen woordigen de goede krachten die aan het werk zijn waarvan de putto, al hoornblazend, luid de faam verkondigt. Bovendien vormen zij als attributen een verbinding met de godin Aphrodite, die uit het schuim van de zee geboren werd. Aan de achterzij de is op het gele medaillon het wapen van rent meester-secretaris D.C. de Dieu Fontein Verschuir gegraveerd. Rond het wapenschild, dat wordt gehouden door een klimmende leeuw aan de linker zijde en een griffioen aan de rechterzijde, is de inscriptie Ter gedachtenis van de Dieu Fontein Ver schuir aangebracht. Boven de kroon staat het chris telijke symbool van de pelikaan die haar jongen voedt door zich in de borst te pikken. Afb. 14. Gelegenheidsglas van Drechterland, dijkgraaf Dirk Pieter Ris. Glas (Bohemen); 1800-1825; h. 21,3 cm. 0 kelk 11,7 cm., a voet 9,5 cm. Collectie HHNK. 'T Welvaare van d' Heere 23

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 24