wijk XIV-stijl in Nederland introduceerde), hoewel die al voor 1750 uit de mode was geraakt. Ander graveerwerk van Sang vertoont echter wel Rococo elementen, waarschijnlijk stemde hij de stijl van een gravure af op de smaak van de opdrachtgever. In Amsterdam was men wellicht minder gesteld op de Rococo of Lodewijk XV-stijl. Het Ambacht van Westfriesland genaamd de Vier Noorder Koggen bezat in elk geval één en mogelijk zelfs twee glazen van de hand van deze Amsterdam se Jacob Sang. De eerste bokaal bevindt zich in het Haagse Gemeentemuseum en is gedecoreerd in de voor die tijd al 'ouderwetse' Marot-stijl (afb. 10). De voet werd door Sang gesigneerd (afb. 9). Het tweede glas, dat zich nog steeds in de collectie van HHNK bevindt, draagt een 'moderne' gravure met het bekroonde wapen van de Vier Noorder Koggen (afb. 11). Onder de mondrand is het opschrift Het Welva ren van de vier noorder coggen aangebracht, het wapen wordt omgeven door een asymmetrische car touche met c-voluten, schuimkammen, florale motie ven en palmbladeren. Onder het wapen zijn aan weerszijden parelsnoeren gegraveerd. De fijne, zeer gedetailleerde graveertechniek, het gebruik van punten op i's en y's en een accentje op de u en de gepolijste details, zoals parels in de kroon en de parelsnoeren onder het wapen, verwijzen naar de meesterhand van Jacob Sang. In diverse museumcol lecties bevinden zich glazen van dezelfde vorm met door Sang gesigneerde voeten, waarmee dit glas vergeleken kan worden. Helaas echter ontbreekt nu juist aan dit glas de (ooit gesigneerde?) voet, die in 1857 werd vervangen door een zilveren, vermoede lijk na een breuk. Absolute zekerheid wie de gra veur van dit schitterende glas was, kan dus niet worden gegeven. Alleen het opduiken van een archiefstuk waarin de opdracht aan Jacob Sang bevestigd wordt, kan zorgen voor een definitieve toeschrijving. Afb. 10. Gelegenheidsglas van de Vier Noorder Koggen. Gesigneerd 'Jacob Sang, inv. et Fee. 1757'. Loodglas (vermoedelijk Engeland); 1757; h. 22,9 cm., a kelk 11,1 cm., o voet 10,4 cm. Foto Erik en Petra Hesmerg, Amsterdam. Gemeentemuseum Den Haag. Afb. 11. Gelegenheidsglas van de Vier Noorder Koggen. Loodglas (verm. Engeland); ca. 1760; zilveren voet 1857; h. 25 cm., 0 kelk 10,8 cm., a voet 11 cm. Collectie HHNK. 20 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 21