de andere zijde het wapen van Dirk Sevenhuijsen (afb. 8). Sevenhuijsen (1697-1754) was niet alleen heemraad en vanaf 1751 dijkgraaf van US, maar ver vulde ook functies als schepen en burgemeester van Alkmaar, raad van de Admiraliteit en gedeputeerde in de Staten van Holland. Er bestaan van dit glas enkele zusterexemplaren, één ervan bevindt zich in het Rijksmuseum (mét deksel en voorzien van het wapen van Gerard Stuyling Sijms (?-1748, die even eens heemraad was van US). Het andere, met het wapen van Mr. Johan Baert (1689-1749), die in 1721 secretaris van US werd, bevindt zich in Wenen in de collectie van Rudolf von Strasser. Het is deze Von Strasser die de glazen toeschrijft aan Kieseling, hoewel daarbij enkele kanttekeningen kunnen worden geplaatst. Wellicht werden ze vervaardigd in 1745, het jaar waarin de grote zestienvels kaart door J.J. Dou werd herdrukt. De wapens van de oude bestuursleden werden bij die gelegenheid vervangen door die van de zittende bestuurders en het is niet ondenkbaar dat er toen meteen maar een hele serie glazen met hun familiewapens werd besteld. In 1745 was Kieseling echter al overleden. Bovendien zou men zich kunnen afvragen of het werkelijk in die tijd voorkwam dat men vanuit Noord-Holland hele maal naar Rotterdam reisde om een opdracht aan een glasgraveur te verstrekken, terwijl er dichter bij huis ook een beroep op goede graveurs kon worden gedaan. Tot nu toe zijn er helaas geen archiefstuk ken bekend waarin iets meer wordt prijsgegeven over de aanschaf van de glazen zodat de vraag bij wie ze werden besteld (nog) niet kan worden opge lost. Uit de tweede helft van de achttiende eeuw is radgraveerwerk van hoge kwaliteit met een karakte ristiek oog voor detail bekend van Simon Jacob Sang (1720-1786). Hij stamde uit een bekende Duitse familie van glasgraveurs en was werkzaam in Amsterdam tussen 1752 en 1785. Jacob Sang signeer de, in tegenstelling tot de meeste van zijn collega's, veel van zijn werk. Zijn glazen werden verkocht in zijn 'Engelse Glaswinkel' in Amsterdam waar hij, 18 Afb. 7. Wijnglas. Glas (Bohemen); 1725-1750; h. 17 cm, 0 kelk 7,9 cm., 0 voet 10,5 cm. Collectie HHNK. Afb. 8. Gelegenheidsglas van dijkgraaf Dirk Sevenhuijsen. Loodglas (Engeland of de Nederlanden); ca. 1745; h. 20,2 cm, 0 kelk 8,8 cm., 0 voet 8,4 cm. Collectie HHNK. 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 19