Start van de bandrecorder Bijeen in het dienstgebouw, 31 juli 1985. Van links naar rechts: Jacob Vriendjes, Jan Bellis, Jan Snip, Wim de Waard en Piet Breed. Op de rug gezien: Willem Messchaert. Fotografie: Wijndel J.G. Jongens/Grosthuizen. verzoek de dienst om van de toen nieuwe regeling voor vervroegd uitreden (VUT) gebruik te maken. Jan is groot en oogt onverzettelijk. Behalve Pette- nier in hart en nieren, blijkt hij een sociaal bewo gen mens. Het lag al meer dan 15 jaar in het voornemen van het bestuur van de Vrienden van de Hondsbossche om op basis van de interviews een uitgave santen te stellen. In 2005 werd daarmee daadwerkelijk een begin gemaakt. De oude geluidsbanden bleken echter op low speed' opgenomen en de afspeelapparatuur ont ze te kunnen beluisteren was er niet nteer. Geluidsnabewerking door JaBa Produkties inAlk- niaar bleek noodzakelijk. Dit alles veroorzaakte zoveel ver traging dat samenstelling van een uitgave niet eerder dan dit jaar haalbaar bleek. Nu is het echter zo ver. Uit de herinneringen van Vriendjes, Snip, De Waard en Bellis komt een beeld van het dagelijkse werk aan de Hondsbossche Zeewering tot leven dat onmogelijk uit de bewaard gebleven archivalia en foto's gereconstrueerd kan worden. Een beeld van zware arbeid onder vaak moeilijke en gevaarlijke omstandigheden en van leven en werken op het ritme van eb en vloed tot men er letterlijk van ouderdom bij neerviel. Maar ze spreken ook over kameraadschap, humor, onderling vertrouwen en arbeiderssolidariteit door dik en dun. Deze uitgave behandelt de periode tot het einde van de Tweede Wereldoorlog in 1945. Natuurlijk halen de dijkwerkers ook vele herinneringen op uit de jaren daarna, met name aan de mechanisatie van de werkzaamheden door het inzetten van vracht- en kraanwagens en amfibie- voertuigen. Dat onderwerp vormt echter een verhaal apart en wellicht komt de Vriendenkring daar in een latere uit gave op terug. Drie van de vier geïnterviewde dijkwerkers zijn inmiddels overleden. Alleen Jan Bellis (91) leeft nog. De op de band vastgelegde stemmen van Vriendjes, Snip en De Waard zijn voorgoed stemmen uit het verleden geworden. Maar verstomd zijn ze dankzij de interviews niet. Om dat zo te houden zullen kopieën van de gedigitaliseerde opnamen gedeponeerd worden bij het Regionaal Archief te Alkmaar en het Zijper Museum te Schagerbrug. Klik. Een mechanisch geluid klinkt wanneer de startknop van de bandrecorder wordt ingedrukt. De roestbruine geluidsband loopt traag langs de magnetische koppen van het apparaat. De luidspreker begint te gonzen. Een kraak. En nog een. Dan, plotseling een stem. Een stem uit het ver leden, een stem die aftelt als bij een raketlancering. Tien, negen, acht, et cetera.Tot nul.Vervolgens klinkt er een lich te, wat hese mannenstem. Het is Piet Breed, die het vraag- 4 BLAUW BASALT STALEN SPIEREN

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2007 | | pagina 6