Dijkwerkers aan de riemen. In de reddingsboot van links naar rechts: Jan Duin (schipper), Piet Schager, Flip de Graaft sr., Klaas Schager, Hendrik Vriesman, Jan Timmerman, Jan Vriendjes, Piet Glas, Dirk van der Vlies, Jan Snip, Kees van der Vlies, Piet Koopman (onder), Klaas van der Vlies (boven) en Thijs Roozing. Staande voor de boot van links van rechts de leden van de plaatselijke commissie: Leendert Timmerman, Hendrik S. Eriks (voorzitter), Gerbrand Timmerman, Jacob Timmerman en Klaas Jansma (secretaris). Foto ca. 1935. Niestadt-fotocollectie Zijper Museum, Schagerbrug (NH). de dijkwerker. Maar goed beschouwd zo n standbeeld, zo n monument is er eigenlijk al. Dat is de dijk zelf. In zijn volle ontvang. In vol ornaat, wanneer hij zijn krachten meet met windkracht 10. Daarom is die dichtregel vanA. Roland Holst zo treffend en waar, zo 100 procent raak, als hij in de gedenksteen van het nieuwe dienstgebouw dat in 1948 te Petten verrijst, laat beitelen:'. ..trouw om trouw'. Maar mijn hoofd, ntaar mijn hoofd zegt, dat de dijk waaraan deze vier stoere kerels zo lang hebben gewerkt, feitelijk niet meer bestaat. Ik loop op de dijk zelden of nooit meer een echte dijkwerker tegen het lijf. Eerder een steenloper (Arenaria interpres), dan een dijkwerker. Dat is ongelogen waar en daarmee een feit.Wel kont je er een senior technisch advi seur C of B tegen. Misschien wel santen. Desnoods een A. Maar een dijkwerker zie je op de zeewering niet nteer. De wereld van het dagelijks onderhoud door grote ploegen vakkundig werkvolk is voorgoed voorbij. Exit. Over de Hondsbossche zwaait thans een modern samengesteld bestuur de scepter, terwijl op de nieuwe dijk het satelliet gestuurde laser waterpasinstrument de lijnen uitzet. Geavanceerde meetapparaten peilen het gevaar dat voor de dijk in zee loert. Dat alles gekoppeld aan compu ters, rekenmodellen en database.Tegenwoordig regeert op de dijk de hydraulische machine die met grote precisie moderne zuilen van grijs en zwaar basal ton per vierkante nieter tegelijk aanbrengt. Hupsakee. En nog een m2. En weer een. Aan de dijk strekt zich een aalgladde glooiing van waterstaatkundig asfaltbeton als een reuzenglijbaan voor de golven. Dat is de dijk van vandaag, die ondanks zijn ongebroken verleden eeuwenlang een zwakke schakel in de Hollandse kust bleek dat kopzorgen baarde en onafge broken onderhoud vergde. Onderhoud dat bij voortduring veel geld kostte. Met de aanpas op deltahoogte - 'de dijk verzwaard, het land bewaard' - leek het gevaar definitief afgewend. Noord-Holland kon weer rustig slapen. Maar we weten inmiddels alweer beter, de deltahoge Hondsbossche is tot op de dag van vandaag diezelfde zwakke schakel in de kust gebleven. En is dat morgen ook. En overmorgen. Voor duurzame veiligheid blijven gepaste en innovatieve maat regelen op het juiste moment noodzakelijk. Vigilantie en volharding blijven actueel. Dat weet elke dijkwerker, want een waadpak is geen maatpak en global warming a serious warning! 38 BLAUW BASALT STALEN SPIEREN

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2007 | | pagina 40