i'BCifo. A1H hflt wp-rfc raji Een bladzijde uit het 'Notitieboekje van Arbeidsloonen' van Bellis Sr. van de week 27 tot en met 31 december 1920. Onder 'beroep' noteerde Bellis onderaan bij Jn. Timmerman en T. Smit 'oudje'. hulpbehoevenden steeg echter snel en al in 1920 stichtte de afdeling een heus 'Fonds voor Ouden van Dagen'. De bijdrage moest omhoog naar 50 cent, maar ook hieraan deed ieder lid zonder morren mee. De inkomsten voor het fonds bleven echter nog steeds achter bij de uitgaven en een jaar later werd een progressief tarief ingevoerd. Bij een loon van 20 gulden of meer werd een gulden ingehouden, bij een loon van 15 tot 20 gulden 50 cent en bij een loon van nog geen 15 gulden, zoals bij de jongeren, 15 cent. In 1921 bedroegen de uitkeringen 12 gulden in de week voor gehuwde en 10 gulden voor alleenstaande oud-dijkwerkers. In feite leidde de opmerkelijke en zeer solide solidariteit onder de dijkwerkers al in 1919 tot een zeer vroege vorm van de AOW en trokken de ouden van dagen in Petten al van Drees toen daar nog niemand van gehoord had. Dijkgraaf Cornells Wijdenes Spaans stond uiterst sympathiek tegenover de getoonde initiatieven in Petten. Mede door zijn bemiddeling nam het bestuur van NHNK het besluit elke werknemer in Petten op 65-jarige leeftijd te ontslaan en hem daarbij een uitkering te verschaffen van zes gulden per week. Hierdoor konden de bijdragen uit het Fonds voor ouden van dagen omhoog tot respectievelijk 14 en 12 gulden per week. Het 'eigen' fonds keerde tot 1947, toen de Algemene Noodwet van Drees van kracht werd en het fonds in feite overbodig maakte, in totaal ongeveer 80.000 gulden uit. Hierdoor konden tal van oud dijkwerkers gedurende een periode van bijna 30 jaar profiteren van een geriefelijke oudedagvoorziening, die geheel was gebaseerd op onderlinge solidariteit. In 1947 was de slagkracht van het fonds nog niet helemaal uitgewerkt, want het batig saldo van dik 8.000 gulden werd geïnvesteerd in de bouw van negen spiksplinternieuwe bejaardenwoningen in Pet ten. Hiertoe richtte men een stichting op. NHNK steunde dit initiatief en in het vijfkoppige bestuur nam Jansma zit ting. Het complex 'Avondgloren' (het gebouw staat er nog steeds) was in 1952 een feit. De landelijke vakbond schonk, als blijk van waardering voor de bijzondere en langjarige sociale prestaties van het plaatselijke arbeiderscollectief, de elf bronzen letters van de naam om deze boven de hoofd ingang te plaatsen. De heer Jac. Mes, officieel de tweede voorzitter van de vakbond, sprak bij de opening van het complex, dat wij trots zijn op onze afdeling Petten, die in de practijk heeft bewezen, dat kameraadschap het hoog ste goed is'. De dijkwerkers lieten zich ook niet onbetuigd. Onder leiding van Jansma hadden zij een tafel getimmerd, die in de hal van het hoofdgebouw werd geplaatst. "Jaa begint Jan Snip nog eens met z'n sonore bromstem, "we begonnen toen met een dubbeltje in te leg gen en dat werd later een gulden, tenminste als je steenzet ter was, anderen betaalden minder, dacht ik. Dat was allemaal voor die ouwe mensen, vanzelf. Daar deden we het voor. Als er los werkvolk kwant, dan zei Jansnta het al van te voren, ook tegen die lui die van waterstaat kwanten bijvoorbeeld. We houden zo en zoveel van je weekloon in. Hou daar ntaar BLAUW BASALT STALEN SPIEREN 27

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2007 | | pagina 29