De dagboekjes van Bellis Sr. Een zwart geschilderd houten kistje. Dat had mevrouw Kutterink-Bellis bij zich. Ze ging verhuizen en zocht er een goed onderkomen voor. Zodoende stapte ze een paar jaar geleden met het kistje onder de arm binnen bij het kustinformatiecentrum Dijk te Kijk in haar woonplaats Petten. Mary Beek-Van der Vlies van de Dijk te Kijk ont fermde zich bereidwillig over het kistje. Het bevatte acht dagboekjes van de vader van mevrouw Kutterink,J.C. Bel lis senior. Hij had die boekjes bijgehouden als opzichter en dijkbaas van de Hondsbossche Zeewering. De boekjes bestrijken de jaren 1924,1927-1928,1935,1937,1938 en 1940-1941. Ook zat er nog een viertal 'notitieboekjes van arbeidsloonen' in het kistje. Het oudste daarvan heeft zelfs nog betrekking op de tijd van het oude Hoogheemraad schap van de Hondsbossche, dat eind 1921 werd opgehe ven. Bellis senior is in de 12e uitgave van de Vrien denkring over de Engelandvaart vanaf de Zeewering tij dens de Tweede Wereldoorlog volkomen terecht een 'dijk van een dijkbaas' genoemd. De in 1877 geboren Bellis begon als steenzetter aan de Hondsbossche en werd in 1912 bevorderd tot opzichter en dijkbaas.Tijdens de grote arbeidsonrust onder de arbeiders tijdens de Eerste Wereld oorlog wist hij door krachtig optreden de goede sfeer onder het werkvolk te handhaven en het bestuur van de Hondsbossche verhoogde daarom in 1918 zijn loon met zeven gulden per week, '...de man is dit ten volle waard'. Maar Bellis was nog zoveel meer. Elf jaar lang zat hij voor de Sociaal Democratische Arbeiders Partij in de raad van de gemeente Zijpe en ook was hij een poos wet houder. Bovendien bracht hij het tot bestuurslid van het NVV. Bellis dreef ook nog een café, maar daar stopte hij mee omdat vele arbeiders aan de zeewering er hun loon verdronken. Dat stuitte hem tegen de borst. Jan Bellis werd 17 december 1941 op last van de Duitse bezetter gearresteerd en overgebracht naar de gevangenis aan de Weteringschans in Amsterdam. Dit als waarschuwing voor de kustbewoners die steeds maar weer de Engelandvaar ders behulpzaam waren. Bellis bleef hardnekkig zwijgen tijdens de verhoren en kwant uiteindelijk in het concen tratiekamp Buchenwald terecht. Daar overleed hij op 12 december 1942. Een in 1951 onthuld monument te Petten houdt de herinnering aan hem levend. In de dagboekjes noteerde Bellis van dag tot dag welke werkzaamheden er waren uitgevoerd en hoeveel uur er aan iedere klus was besteed. Verder noteerde hij wie er ziek of met verlof was en wie verzuimde en de ver bruikte materialen.We nemen zomaar een werkdag, maan dag 13 mei 1935: In de notitieboekjes van arbeidslonen noteerde Bellis pre cies hoeveel uren iedere indi viduele arbeider had gewerkt, want daar hing het week loon van af. 's Winters kon er natuurlijk vaak veel min der worden gedaan, maar als de omstandigheden 's zomers gunstig waren, was het aanpoten. Daar zag Bellis senior op toe. Werkweken van 48 uur waren dan nor maal. A. Bellis (zijn zoon Arie?) spande in 1941 de kroon. Hij werkte in de week van zater dag 28 juni tot en met vrijdag 4 juli bij elkaar 51 uur. Dat leverde hem 29 gulden en 9 cent op. 6 man aan de weg slaper 5 man basalt lossen sluis 5 man maaien aan de dijk 3 man maaien aan de dijk 8 man aan de weg slaper 7 man pettemerkluft 4 man pettemerkluft betonijzer 1 man ziek P. Snip 1 man stekels prikken dijk 12 man bakken storten 5 man zetten le vak 8 uur 8 uur 3 uur 8 uur 3 uur 8 uur 3 uur 8 uur 5 uur 9 uur steen gestort dam 17 bak no. 5 86 ton bak no. 12 99 ton totaal 185 ton BLAUW BASALT STALEN SPIEREN

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2007 | | pagina 28