Vuurzee aan de Leihoek Brand te Petten Dijkmateriaal kan op verschillende manieren verlo ren gaan. Wegspoelen of -waaien. Of gewoon verslij ten. Dat gebeurde nu eenmaal. Maar verbranden was uitzonderlijk, lees het relaas op de voorpagina van de Schager Courant van woensdag 31 augustus 1927: Petten stond Zondagnamiddag in het brandpunt van veler belangstelling. Zware, zwarte rookwol ken stegen omhoog van een terrein gelegen aan de Hondsbossche vaart en wekten van verre de indruk van een onheilspellenden brand, 't Bleek dat door onvoorzichtigheid van eenige jongens een stapel creosootpalen van het Hoogheemraadschap vlam had gevat. In een oogwenk was dit licht ontvlam bare materiaal een grote vuurzee. Door het kracht dadig optreden van de 'Hondsbossche mannen', onder leiding van den heer Jansma en de Zijper brandweer werd verdere uitbreiding voorkomen. De schade aan palen en steen wordt geraamd op ruim 1000. Daar kwant nog wat bij, want op 12 september betaal de NHNK aan J. v.d. Oord, opperbrandmeester te Schagerbrug in de Zijpe, voor 10 uren werkloon a één gulden per uur, verbruikte benzine en het schoonma ken van de motorbrandspuit en de slangen 22 gulden. P. Schager was met 48 ntan te hulp geschoten en dat kostte het hoogheemraadschap 120 gulden. Dijkgraaf Cornells Wijdenes Spaans. Rust aan het arbeids front was hem wat waard. Collectie Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. 1921 nog door dijkgraaf Pieter van Foreest en secretaris Teengs van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche ondertekend, onder de arbeidsregeling voor 'het te werk stellen van en door losse werklieden' voor het tijdvak van 6 februari tot en met 31 december 1922 plaatsten de eerste dijkgraaf van NHNK C. Wijdenes Spaans en secretaris J.P. vanAmstel hun handtekening. In feite werd het bestaande model in gemoder niseerde vorm direct overgenomen. Opmerkelijk is dat de bouwbond in feite optrad als een soort aannemer. De insteek van de arbeiders was vooral onderlinge solidari teit en ze sloten daarom een contract voor een hele ploeg dijkwerkers in los verband. De Pettemers verwoordden dit principe meer dan eensgezind. Men huldigde het standpunt 'allen of geen', waardoor de hele gemeenschap van het kleine zeedorp verzekerd kon blijven van enig inkomen. Tevens bestond er een premiestelsel waardoor de dijkwer kers extra geld konden verdienen. Geld dat steeds over alle leden van de ploeg gelijk werd verdeeld. Het hoogheem raadschap was op deze manier optimaal verzekerd van con tinu onderhoud per seizoen en goede vorderingen, omdat het stukloon werd verdiend naar geleverde prestaties en gedurende het seizoen tussentijds steeds achteraf werd uit betaald. Een kwestie van synergie zou men tegenwoordig zeggen. "Feitelijk stonden we in een soortement onder aanneming verklaart Jan Bellis nader. "We werkten in een los verband, maar kwanten altijd met de hele ploeg op. Naar gelang er werk was, werd iedereen ingedeeld of niet. Sonts was er voor 30 ntan werk te verdelen en dan gingen de andere 10 naar huis. En dat premiestelsel was zo dat er werd bijgehouden hoeveel werk er was gemaakt. In totaal dan. Of het nou zetwerk was, of palen zetten, of stenen los sen en zo, dat maakte niet uit. We moesten van alles vast gestelde hoeveelheden maken en als je daar dan overheen kwant of het ging vlotter, dan kreeg je premie. Die werd dan bepaald met Piet Schager van de arbeidersbond, zal ik ntaar zeggen. Die regelde dat met de dijkbaas. Gert Hollan der, Jan Timmerman en later Wint de Waard waren daar ook bij betrokken. En Jansnta vanzelf. We hadden allemaal vast loon en die premie kwant daar bovenop. Het ntooie was, dat iedereen uit de ploeg meedeelde, of je nou had mee gewerkt aan een bepaalde klus of niet. Het loon was voor jezelf, zal ik ntaar zeggen en de premie deelden we dan met z'n allen. Daar had iedereen wat aan". De stukken uit de beginperiode tonen ook de lonen. Zo werden de heibazen en de steenzetters het best betaald. In 1921 per week 33 gulden. Kraandrijvers 31 gul den, dijkwerkers, tangbazen en schippers 30. Ouden van dagen stonden voor 24 gulden per week genoteerd. De BLAUW BASALT STALEN SPIEREN 23

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2007 | | pagina 25