De agger Leven en werken op het ritme van eb en vloed haalden een nat pak, dat spreekt. Het volk dat op de kop van de dam werkte, kon met geen mogelijkheid meer weg komen en klont in de heistelling ont die golf af te wachten. En verdikke, laat die stelling nou blijven staan! In een tijd van ja en nee, dreef alles wat drijfbaar was 200 nieter ver in zee. Een ravage vanzelf. En schrik, ntaar er was geen mens verloren. Nogmaals, zelf heb ik de vloedgolf niet gezien, ntaar ik heb wel het materiaal in zee zien drijven, dat later met een westenwind grotendeels weer aanspoelde Snip en Vriendjes kijken na het hele verhaal enigs zins bedrukt. Ze begrijpen nu nog niet wat hun collega Piet Schager deed besluiten ont halverwege terug te keren ont z'n eigen klompen te halen. Terwijl het toch duidelijk was dat je het vege lijf moest redden. Ont een klomp, zeg je later, ntaar volgens beiden was Schager een Pietje Pre cies. Iedereen had de schrik goed te pakken, dat spreekt. Hoewel er ook goeie zwemmers tussen zaten, zoals col lega Eduwaard. Snip had destijds nog andere zorgen, want zijn vader werkte die dag als steenzetter verderop langs de kust op een hoofd van Rijkswaterstaat. Hij was toen bang geweest dat zijn vader de vloedgolf als ouwe ntan niet had kunnen ontlopen en meegesleurd was. Later bleek dat juist die werkploeg met de komst van de onweersbui naar huis was gegaan. Wint de Waard kan hun zorgen wel delen, hij was er gezien zijn leeftijd niet bij, ntaar heeft vaak over de vloedgolf horen vertellen. Wat er precies gebeurde weten ze nog wel, naar het waarom van de gebeurtenis is het gissen. "Er kwant ineens een dikke nieter water omhoog. Anderhalf mis schien wel, want de dammen lagen helemaal droog en die golf kwant over de dammen heen tot vol hoogwater! Het was allemaal in een vloek en een zucht voorbij. Nog geen 10 minuten tot een kwartier later lagen de dammen weer droog en was de vloedgolf voorbij!" Bellis herinnert zich nog zo n onverklaarbare plotselinge verhoging van het zeewater. Hoewel hij die toen niet heeft gezien, want het gebeurde 's nachts. Maar hij constateerde dat achteraf aan de hand van het vers aangespoelde drijfsel van hout en wier, het vloedmerk, dat op een plek lag waar het volgens het geldende getij helemaal niet liggen kon. Naar de oorzaak van het fenomeen vloedgolf is het raden.Alhoewel men het er over eens is dat die onweersbui er iets mee te maken moet hebben gehad. Of misschien was er wel een hoos midden op zee. Of een soort aardbeving. Wie zal het zeggen? Het waren voor allen die het meemaak ten, niemand uitgezonderd, angstige momenten, zoveel is zeker. De verschrikkelijke vloedgolf is muurvast in het col lectieve geheugen verankerd. Het Volkhet dagblad voor de Arbeiderspartij, doet in een kort bericht onder 'Binnenlandsch Nieuws' verslag van een vloedgolf te Petten, die daadwerkelijk op zaterdag middag 28 april 1924 plaats heeft gevonden. Zestig dijk werkers beleven die dag tussen 18.30 en 18.45 uur een hachelijk avontuur als na een 'vrij ernstig onweder' totaal onverwacht een vloedgolf als een muur van water langs de dijk raast.'In minder dan een minuut rees het water meer dan een nieter'. De mannen haasten zich in allerijl van de hoofden en rennen voor hun leven, worstelend met en in het water. Velen halen een nat pak, ntaar iedereen bereikt veilig de dijk. Er is grote schrik, ntaar geen paniek en uitein delijk alleen materiële schade. Zelfs de mannen die hun toe vlucht zochten in een houten heistelling die wonder boven wonder blijft staan op de kop van een dam, bereiken even later veilig de kant. De hele vloedgolf duurt niet langer dan een kwartier. Een onbekend fenomeen, schrijft de krant, want sinds de bijna 40 jaar dat er aan de zeewering wordt gewerkt (dus sinds 1884!), is zoiets nog nooit in deze mate voorgekomen. Het moet, concludeert de krant, wel een zeer bijzonder natuurverschijnsel zijn. De vloedgolf of zeebeving zal wel in Den Helder zijn geregistreerd.Aldus Het Volk. De herinneringen van Snip,Vriendjes en Bellis blij ken dus accuraat. Hun verhalen over het grote aantal dijk werkers, de stijging van de zee in nieters en de duur van de vloedgolf in minuten kloppen als een zwerende vinger. De opmerkelijke redding van een aantal mannen via een klim partij in de heistelling is ook al goed.Toegegeven, ze vergis sen zich een vol jaar (ntaar dat is menselijk) en plaatsen de vloedgolf zonder uitzondering in de maand augustus. Mis schien was het die bewuste zaterdag in de laatste dagen van april 1924 warm en windstil en plaatsen ze de gebeurtenis daarom in de zomer. De vier mannen spreken met regelmaat over het getij. Hoogwater, laagwater, eb en vloed. Volzee. In relatie met de vloedgolf komt ook de agger ter sprake. Dit is echter een tijdelijke stijging van het zeewater, ter wijl de eb al loopt.Jan Bellis: "Midden in een afgaand tij (eb) begint het water plots weer op te lopen en komt het weer omhoog ont kort daarop weer te zak ken ".Jan Snip: "Toen ik aan Scheveningen werkte, had je dat. Dan kwant het water bij eb tussendoor even omhoog en moest je het zetwerk een kwartiertje onderbrekenEen agger is een soort tussenvloed van beperkte ontvang tijdens eb en heeft een vast voor komen. De agger wordt, op die locaties waar deze plaats vindt, weergegeven in de vooraf berekende tabellen van het astronomisch getij. Of zoals het Ver klarend Handwoordenboek der Nederlandsche Taal van M.J. Koenen uit 1903 het uitlegt: Agger, De - komt op, plotselinge rijzing van het zeewater bij eb voor de Zeeuwsche (én Zuid-Hollandse) kusten'. De dijkwerkers gingen rond 1920 nog overwegend lopend naar het werk, ntaar al snel kwanten de meesten op de fiets. Altijd met een jute zakje aan een touwtje op de rug. Daarin de 'stikkebuul' (broodtrommel of broodzak) met dikke sne den brood en een beugelfles of een blauw entaille kruikje met een liter koude thee of iets dergelijks. In de regel was het gebruikelijk dat nten zich 's morgens ont half zeven stipt meldde aan de Leihoek, waar het werk door de dijk- 16 BLAUW BASALT STALEN SPIEREN

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2007 | | pagina 18