Dure pakken Werken aan de hoofden. Collectie Wil Janssen. bevestiging. Alleen De Waard zegt dat hij nooit last heeft gehad van blauwe nagels.'Nee bast Snip terug, "want jij had veel kleinere voeten als ik en moest er zelfs extra sok ken bij aan De Waard bevestigt dat: "Dat is zo!", en meldt dat ook hij niet op die harde schoenen kon lopen. Jan Snip bromt nog wat onverstaanbaars en gaat verder: "Je zat wel vier of viereneenhalf uur in het pak en als het koud was, dan zetten je polsen zo op van het schu ren en dan smeerden we daar ook van die zeep aan. Dan was het martelen, hoor. Nou en of! En ik ben wel eens een schoen kwijtgeraakt.Toen stapte ik in een gat en ik was die schoen in één keer kwijt. In één keer af(ge)broken. Nou, dat was me wat! "Vriendjes valt hoofdschuddend bij en z'n wijsvinger gaat alsnog als waarschuwing omhoog: "Je kon je gerust goed vasthouden in zo n pak, want er zat ook lucht in en als je niet goed uitkeek dan lag je zomaar onderstebo ven. Dan lag je met je benen omhoog en met je kop naar beneden in zee! "Jan Bellis neemt het hier over, want je was ten slotte dijkbaas of je was het niet, en vult zorgvul dig formulerend aan: "Het is vanzelf wel eens gebeurt dan er eentje ondersteboven raakte, dan stapte hij onder water in een diep gat, dat kon je niet zien, een gat waar een dikke steen had gezeten bijvoorbeeld.Als er dan een sterke onder stroom was, lag je een-twee-drie zomaar ondersteboven. Het pak werd dan als het ware een luchtzak en zo bleef je drijven. Op z'n kop, ja. We waren er altijd op tijd bij om de buitenman weer op de kant te trekken. Ik weet er niet van dat er daarmee een ongeluk is gebeurd Het resumé van Bellis wordt in stilte verwerkt. Vier hoofden knikken bijna onmerkbaar. Ze zwijgen alle vier. In het Regionaal Archief Alkmaar bevindt zich een register van NHNK over de jaren 1926-1928, waarin nauwkeurig de betalingen staan genoteerd die op enig moment voor het district Petten werden gedaan. Keu rig netjes onder elkaar en met ferme hand neergepend, is aangetekend aan wie voor welke dienst of geleverde materialen, exact welk bedrag is uitbetaald. Een piep kleine caleidoscoop van transacties en handelingen die anno nu een haast intiem inkijkje geeft in wat er alle maal bij het werk aan de zeewering kwam kijken. Zo blijkt uit het register dat destijds T. Jonker voor het brei en en herstellen van sokken van de dijkwerkers en de reparatie van de waadpakken zorgde. Hij ontving hier voor rond de 20 gulden per maand. K. Bellis had een bijverdienste in de vorm van het drogen van de pakken na werktijd en op zondag. Dat leverde hem het vaste bedrag van 13 gulden per kwartaal op.Voor dat drogen waren kolen nodig en die leverde G. Timmerman uit Petten, in januari 1928 bijvoorbeeld 20 hectoliter voor 30 gulden. Ondanks het feit dat er goed voor de pakken en de schoenen werd gezorgd, gingen ze natuurlijk niet eeuwig mee. In juli 1926 kocht NHNK bijvoorbeeld bij de Firma Lub en v/d Griendt in Alkmaar twee paar vetleren duikerschoenen a 22 gulden per paar. Een jaar later waren er twee nieuwe waadpakken nodig. Die bestelde het hoogheemraadschap in Amsterdam bij de N.V. Landré en Glinderman. Het ging om Engels fabri kaat, kosten bij elkaar 106 gulden en 50 cent. Meteen werden drie meter stof en drie busjes vloeibare India- rubber ingeslagen voor reparatiewerk. 10 BLAUW BASALT STALEN SPIEREN

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2007 | | pagina 12