i te dekken tegen de kritiek uit eigen kring. In de DB-vergadering van 7 april werden Van Foreest en Wildschut inderdaad zwaar onder vuur genomen. De hoogheemraden die niet aan de onderhandelingen hadden deelgenomen waren zeer kritisch. Vooral Donker en Koomen waren het volstrekt niet met de gang van zaken eens. Van Foreest verklaarde dat het hem speet dat kennelijk niet in de geest van de heren was gehandeld, maar hij meende dat het in het belang van de zaak was. Vervolgens werd besloten om het ziekenfonds van Petten een subsidie van 50 gulden toe te kennen. Op voorstel van hoogheemraad Geerligs echter voorlopig voor niet langer dan één jaar. Eerder was gesproken over 100 gulden, zeker voor twee jaar.115 In de Algemene Vergadering herhaalden Donker en Koomen hun kritiek. Vooral Donker trok fel van leer. Hij gaf aan respect te hebben voor de inzet van Pieter van Foreest voor de Hondsbossche, maar bleef erbij dat: "...in deze niet...correct gehandeld [is], de quaestie die zich voordeed is weggedoezeld. Het college behoort het heft in handen te houden, we dienen de baas te blijven... De voorzitter [Van Foreest] laat het voorkomen of alles is afgeloopen zoals het moest, dat is geenszins het geval, er is toegegeven, we leden de nederlaag...".116 Maar Donker kreeg geen steun. Toen Van Foreest verslag deed van de moeilijkheden en behendig het behaalde resultaat meldde, was al applaus gevolgd. Inderdaad zaten er aan het akkoord ook gunstige aspecten voor het hoogheemraadschap. Positief waardeerde Van Foreest vooral dat de almaar stijgende lonen in 1917 op gelijk niveau zouden blijven. Met de overeenkomst leek ook de rust aan het arbeidsfront hersteld. In 1917 ging het hoogheemraadschap op de ingeslagen weg voort. De onderhoudswerken voor dat jaar werden in december 1916 aanbesteed. Nu toonden vijf aannemers animo. J J. de I li 1 fik. -JSST fcj 66 Hoogheemraad mr. C.P. Donker maakte het Van Foreest erg moeilijk in de discussie over het met de CBBV bereikte akkoord. Donker was advocaat en notaris te Hoorn, dijkgraaf van de Vier Noorder Koggen en commissaris en lid van de raad van toezicht van de Zaanlandse Hypotheekbank. Westfries Archief, Hoorn. r rt flfl' Een dijk van basalt en beton vraagt mannen van ijzer. Vooraan van links naar rechts: Cor Breed, Flip de Graaf, Hendrik Vriesman (in 1917 secretaris van de afdeling Petten van de CBBV), Cees v/d Vlies, Dirk Brommer en Klaas Schagen. Achteraan: Dirk Kuiper, Jaap Swart, onbekend, en Jaap Visser. Foto uit circa 1925. Zijper Museum, Schagerbrug.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 67