was, nu voor eene in alle opzichten solide en nette afwerking zorg te dragen"De inrichting maakte op alle aanwezigen een goede indruk en de dijkgraaf zwaaide speciale lof toe aan de bouwmeester, hoofdopzichter Mann.35 Het nieuwe gemeenlandshuis was een imposant gebouw dat het open landschap achter de zeewering volkomen domineerde. Het was natuurlijk ook een symbool van de status van de Hondsbossche als oud en belangrijk hoogheemraadschap. Maar luxueus was het gebouw allerminst. Lambrisering ontbrak: de wanden waren behangen of wit bepleisterd. Het aanrecht in de keuken had een simpel grenen blad. De veel belopen vloer in de hal bestond weliswaar uit beton met stukjes gekleurd marmer erin, maar op de andere vloeren - ook in de bestuurskamer - lag gewoon linoleum. Tropisch hardhout komen we alleen tegen in de drie privaten op de begane grond; die hadden een bril van teak. De inrichting was ook simpel. De heren sliepen bijvoorbeeld in eenvoudige houten ledikanten met springveren matrassen. De enige echte uitspatting was wellicht het in 1905 bestelde nieuwe porseleinen servies van meer dan 350 delen gedecoreerd met het wapen van het hoogheemraadschap. Maar afgezien van dat wapen leverde Friedrich Wilhelm Krumm uit Krefeld gewoon glad fabrieksgoed. Dit alles zegt zeker iets over de karakters en de instelling van Pieter van Foreest en hoofdopzichter Mann. Het gebouw was vooral hun geesteskind. Degelijkheid en doelmatigheid stonden voorop, tierelantijnen zaten er niet aan.36 Dienstwoningen Zoals gezegd kwamen er op het voorterrein van het gemeenlands huis twee dienstwoningen. Daar was het hoogheemraadschap al langer mee bezig. Pieter van Foreest bepleitte eind 1900 "...een begin te maken met het bouwen van eenvoudige doelmatige woningen en die tegen een billijke prijs te verhuren aan de vaste arbeiders" ,39 Met de bouw van vier woningen onder één dak was zo'n 4.000 gulden gemoeid. Omdat het DB hierover intern verdeeld was, hielden de hoofdingelanden deze zaak aan. Op 1 mei 1901 kwam Van Foreest met een nader voorstel. Met het oog op de financiën en het feit dat de dijkbaas Bellis goed was gehuisvest, wilde hij nu nog slechts één woning bouwen en wel voor de timmerman.40 Hiermee was 1.400 gulden gemoeid. Na enig heen en weer gepraat kreeg het DB machtiging naar bevind van zaken te handelen. Het bleek echter bijzonder moeilijk een geschikt terrein te vinden en voorlopig kwam van de bouwplannen - het DB dacht nu aan twee woningen - niets terecht.41 Pas najaar 1902 bemachtigde het DB een goed stuk grond. Op 6 mei 1903 kon dijkgraaf Van Foreest melden dat de twee op dat terrein in eigen beheer gebouwde arbeiderswoningen bijna klaar waren. Daar kwamen in 1905 de nieuwe woningen bij het gemeenlandshuis bij. Ook werden in 1904/05 twee huizen aangekocht: dat van opzichter Van Balen Blanken en dat van de vaste arbeider P. de Waard ernaast. "Vrees voor minder gewenschte buren, deed den Voorzitter [Van Foreest], behoudens goedkeuring der vergadering reeds tot den aankoop besluiten" De Algemene Vergadering ging akkoord.42 Personeel: de vaste staf De secretaris-penningmeester en de kastelein/bode Het is opvallend met hoe weinig personeelsleden in vaste dienst het hoogheemraadschap van de Hondsbossche kon draaien. De secretaris-penningmeester vormde de ambtelijke top. Maar een full-time baan was dit zeker niet. Zowel Burger als Teengs waren immers ook penningmeester van US. Secretaris-penningmeester Teengs begon bij de Hondsbossche met een salaris van 2.000 gulden, maar in 1921 zat hij op 5.000 gulden. Dat jaar was hij ook precies 25 jaar in dienst bij het op punt van opheffing staande hoogheemraadschap. Van Foreest beschreef hem toen in de volgende termen: "Buitengewone plichtsbetrachting en nauwkeurige administratie en een prettige omgang deden hem ons aller vriend zijn"45 Het dagelijks toezicht op de zeewering en het onderhoudswerk was in handen van de hoofdopzichter met onder zich een opzichter en een voorman/dijkbaas. Dan was 52 Het nieuwe gemeenlandshuis met de dienstwoningen, 1905. Regionaal Archief Alkmaar, familiearchief Van Foreest. Het huis van opzichter A.D. van Balen Blanken. Dit pand werd door de Honds bossche aangekocht als dienstwoning. Collectie mevrouw A.M. Schenk-Eriks.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 53