Toelast. Na nieuwbouw van het eigen gemeenlandshuis bij Petten in 1905 vergaderde men altijd daar.6 Pieter van Foreest werd in de Algemene Vergadering van 28 november 1895 met 17 tegen twee stemmen voorgedragen als opvolger van hoogheemraad J.C. Enschedé. Bij KB van 31 december 1895 werd hij als zodanig benoemd; de beëdiging volgde in de DB-vergadering van 30 januari 1896. Intussen was echter op 7 december 1895 dijkgraaf Van Leeuwen overleden. Hoogheemraad J.C. Peeck ging waarnemen, maar in de DB-vergadering van 30 januari 1896 - dezelfde waarop hij als hoogheemraad werd beëdigd - plaatste men Van Foreest meteen als nummer één op de voordracht voor de opvolging van dijkgraaf Van Leeuwen. Bij KB van 28 februari 1896 werd hij inderdaad benoemd, op 16 maart volgde de beëdiging door de Commissaris van de Koningin.7 Hoeveel tijd was Pieter aan zijn nieuwe ambt kwijt? Het DB kwam normaal gesproken vijf keer per jaar bijeen. Ook dat vergaderde regelmatig in De Toelast. Als de situatie dat vereiste, kwam het DB natuurlijk vaker bijeen. Voorts had de dijkgraaf wekelijks contact met de hoofdopzichter om op de hoogte te blijven van alle kleine en grote ontwikkelingen aan de zeewering. Het viel allemaal te combineren met Van Foreests andere bezigheden. In november/december zal hij het echter wel bijzonder druk hebben gehad, want dan werd in de Tweede Kamer de begroting behandeld en moest hij echt vier dagen van de week in Den Haag aanwezig zijn. 't Was heerlijk" Pieter van Foreest nam zijn kinderen regelmatig mee als hij naar Petten ging. Het vormde voor hen een prachtig uitstapje. Een van zijn dochters schreef jaren later over die reisjes: 't Was heerlijk om mee te mogen gaan naar Petten, heel vroeger in een rijtuig, later per auto, en als je dan de Slaper en de Droomerdijk over was en bij de Waker kwam, zag je vanuit de verte de vlag op het gemeenlandshuis hijsen! "De Dijkgraaf komt". En als we 's avonds terugreden, zaten we altijd achterstevoren in het rijtuig, want dan zag je de vlag weer neerhalen - "De Dijkgraaf is weg".8 46 Hotel De Toelast in de Koorstraat te Alkmaar, circa 1860. Regionaal Archief Alkmaar. Een familiebezoek aan de Hondsbossche Zeewering, 30 augustus 1918. In de boot onder andere twee dochters van Pieter van Foreest en in het midden, met hoed op, zijn zoon Pieter Jr. Familiebezit.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 47