.het met het standpunt van Gedeputeerde Staten geheel oneens te zijn. Naar zijn oordeel toch moet ieder geval op zich zelf worden beschouwd en de Heer van Foreest is nog een krachtig man. Hij is dan ook voornemens zijn stem op den Heer van Foreest uit te brengen, behalve wanneer deze mocht verklaren, dat het hem bepaald onaangenaam mocht zijn, wanneer stemmen op hem worden uitgebracht".39 Van Foreest bleef echter bij zijn standpunt. A.J. Peeck kreeg vervolgens negen van de 14 stemmen, kwam als eerste op de voordracht en werd inderdaad benoemd. Het ging om iemand die zijn sporen in de waterschapswereld ruim had verdiend. Antonie Johannes Peeck (1869-1924) was evenals zijn vader burgemeester van Schoorl en hoogheemraad van de Hondsbossche; voorts was hij dijkgraaf van de Hazedwarsdijk bij Petten.40 De Algemene Vergadering van 30 november was meteen de allerlaatste die Van Foreest als dijkgraaf presideerde. Na de rondvraag nam hij het woord. Na 41 jaar in het bestuur van US te hebben gezeten, was dit voor hem geen aangenaam moment. Daar wenste hij echter niet de nadruk op te leggen. De samenwerking was altijd voortreffelijk. Het was hem bijzonder aangenaam in het bestuur van US zitting te hebben en dat hij daardoor de provincie, die hem zo aan het hart ging, had kunnen dienen. Peeck antwoordde dat hij zeker namens de hele vergadering sprak als hij stelde dat zijn aftreden werd betreurd. Iedereen had hem graag nog langer gehouden en hij hoopte nog vaak van de adviezen van de scheidende dijkgraaf te mogen profiteren.41 Hoe Van Foreest zelf op zijn periode als dijkgraaf van US terugkeek, weten we niet. Op sociaal terrein heeft hij binnen dit hoogheemraadschap het nodige bereikt. Maar daar tegenover staat dat hij er niet in is geslaagd bemaling van de Schermerboezem te verwezenlijken. Het lukte hem niet de twijfels over de noodzaak hiervan bij de hoofdingelanden te overwinnen. Uiteindelijk ging US pas in de jaren zestig over tot de bouw van twee grote boezemgemalen, het Zaangemaal te Zaandam en het gemaal De Heisdeur bij Den Helder. Het vertrek van Pieter van Foreest markeert een bijzonder moment in de geschiedenis van US. Sinds het begin van de 17e eeuw had onafgebroken een Van Foreest zitting gehad in het bestuur. Die meer dan 300 jaar oude relatie werd met het vertrek van Pieter van Foreest verbroken. Voor hem zelf was met het bedanken als dijkgraaf van US het grote afscheid nemen begonnen, al heeft hij dat zelf misschien nog niet duidelijk beseft. Hij bekleedde in 1917 nog vele andere functies, maar de belangrijkste - het lidmaatschap van de Tweede Kamer en zijn functie als voorzitter van de HMvL - raakte hij in de loop van het volgend jaar kwijt. Het ambt van dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche had Van Foreest eigenlijk ook wegens het overschrijden van de 70-jarige leeftijd moeten verliezen. Maar daar haalden GS wel hun hand over het hart. Dat hing samen met de grote reorganisatie van de Noord- Hollandse waterschapswereld na de stormramp van januari 1916 en de opheffing van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche, dat Pieter van Foreest zo na aan het hart lag. 42 A.J. Peeck volgde Pieter van Foreest in 1918 op als dijkgraaf van US. Regionaal Archief Alkmaar. W.J. Kernkamp, hoofdingeland, hoogheemraad en vanaf 1924 tot zijn dood in 1931 dijkgraaf van US. Waterlands Archief Purmerend.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 43