Nieuwe regeling voor de peilbemaling22 Een steeds terugkerend thema bij US was de peilbemaling. In 1892, in de Algemene Vergadering van 16 november, werd een nieuw Besluit tot regeling van de peilmaling op Schermerboezem aangenomen. Dat voorzag in een hoofdpeilopnemer, zes districtopzichters, negen noodseingevers en 30 seinoverbrengers. Normaal gesproken was het de hoofdopnemer die het stopsein door middel van het hijsen van een blauwe vlag overdag of een lantaarn 's nachts liet uitgaan. Dat stopsein werd dan door de seinoverbrengers overgenomen. Zij hesen ook vlaggen of lantaarns in een speciaal daartoe geplaatste mast of de wiek van hun molen. Op die manier werd het stopsignaal door heel het Noorderkwartier bekend gemaakt. Omdat er door opwaaiing in de uitgestrekte Schermerboezem plaatselijk zeer hoge waterstanden konden voorkomen, waren er verspreid over het gebied ook nog negen noodseingevers. Die waren bevoegd het stopsein te laten uitgaan bij AP 8 cm. In de vergadering van 5 mei 1893 werd tevreden geconstateerd dat het nieuwe systeem van seingeving prima gewerkt had. Wat ook goed viel, was de conclusie van een onderzoek ingesteld door Provinciale Waterstaat naar aanleiding van klachten van de Overweerschepolder bij Purmerend over de hoge stand van de Schermerboezem op 23 oktober 1892. Het bleek dat niet zozeer door de hoge waterstand van de boezem, maar door de "toestand dier waterkeeringen de polder het meeste gevaar heeft geloopen"De polderdijk was bijna overal te laag om hoog boezemwater te kunnen keren en kwelde op bepaalde plekken door. Met andere woorden: US trof geen blaam, de polder had maar moeten zorgen voor een betere kade. Een jaar later brak de kade van de oostelijke helft van de polder Beetskoog onder Hoorn - de zogenaamde Schardammerkoog - door. Na onderzoek bleek ook hier de dijk verwaarloosd en dat "...die kade die hoofdzakelijk uit veen bestaat..door de aanhoudende warmte in den af geloopen zomer was uitgedroogd en gescheurd"net als bij Wilnis in 2003 en misschien ook de Belmermeer in Waterland in juli 2006. Weer een jaar later, in 1894, vroegen 34 polderbesturen om verandering van het reglement voor de peilbemaling en wel zodanig dat iedere seingever het stopsein kon geven zodra het water in enig gedeelte van Schermerboezem tot precies AP (en niet pas bij AP 8 cm) was gestegen. Aanleiding was het bezwijken van een gedeelte van de waterkering van de polder Mijzen tussen Alkmaar en Hoorn in 1889. Het verzoek werd door dijkgraaf, hoogheemraden en hoofdingelanden van US afgewezen in hun vergadering van 16 mei 1894 met 15 tegen twee stemmen. Dit alles deed geen afbreuk aan de feestelijk viering van het 350-jarig bestaan van US. Op 19 juli 1894 kwam het bestuur daarvoor in speciale vergadering bijeen. Na een officieel gedeelte volgde een buffet van maar liefst 16 gangen waarbij lekkernijen als schildpadsoep, ossenhaas met ragout, getruffeerde lamskarbonaadjes, piepkuikens met rijst, warme pudding met ananassaus, kreeften met remouladesaus en geslagen roomvla werden geserveerd. iÉHÈliMUfl 36 Tijdens hoog water op de Schermerboezem brak op 27 september 1889 de dijk van de Mijlenpolder tussen Schermerhorn en Ursem. Het gat werd snel gedicht, maar twee dagen later begaf de dijk het opnieuw waarna de hele polder onder water kwam te staan. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Purmerend. Plattegrond, dwarsdoorsnede en zijaanzicht van een bij Nauerna te bouwen schepradstoomgemaal voor de bemaling van de Schermerboezem uit het plan van architect Rups van 1897. Regionaal Archief Alkmaar. 5TDQMBEMALINC 5EHERMERBGEZEM.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 37