gedegen voorbereiding. Daar moest Van Foreest als dijkgraaf de voorstellen van het DB er door zien te krijgen. Natuurlijk zal hij tussendoor het nodige contact hebben gehad met de secretaris, de penningmeester en de architect, zoals de ingenieur van US werd genoemd. Hoe die contacten precies verliepen, weten we niet.8 Kerntaak en financiën Schermerboezem US beheerde de Schermerboezem, de grote waterberging van Holland ten noorden van het IJ. Dit kwam neer op: - de zorg voor goede afvoer van het door de in- en aanliggende polders op de boezem geloosde overtollige (regen)water naar zee; - de zorg voor voldoende zoet water in de boezem zodat er bij droogte water uit afgetapt kon worden voor de irrigatie van de landerijen en het drenken van het vee. Bij de eerste taak praten we in 1903, volgens de toenmalige architect of ingenieur van US A.H.D. Rups, over 6,5 miljoen kubieke meter die door regenval in één etmaal kon vallen. Deze neerslag werd door de ruim 100 watermolens en 30 stoomgemalen van de inliggende polders op de boezem gebracht. Via een stelsel van kanalen moest al dat water zo snel mogelijk door sluizen op zee uitgewaterd worden. In 1903 waren dat twee sluizen in Den Helder die spuiden op de Noordzee, vijf in Edam, 33 Het stadhuis van Alkmaar in de Lange straat, vergaderplaats van US en vele andere waterschappen, circa 1925. Foto Argus Amsterdam. Regionaal Archief Alkmaar. iH/'otn P£/Z.MAL/jvc. V? fy OA' Kaart van de seinmolens van de Schermerboezem noorden links). Met vlagsignalen werd het stopsein van molen tot molen doorgegeven. Anonymus, 1881 Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Edam.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 34