Pieter van Foreest was zeker vanaf 1882 bestuurslid en vervulde vijf jaar lang het voorzitterschap. De VOLHN deed proeven met het gebruik van machines in de akkerbouw, liet onderzoek doen naar nieuwe methoden van kaasmaken en legde proefvelden aan voor experimenten met zaai- en pootgoed. De kosten van het lidmaatschap bedroegen aanvankelijk 10 gulden per jaar, maar dit bedrag werd naderhand behoorlijk verlaagd. Op vele terreinen was de VOLHN wegbereider voor later overheidsbeleid. Zo was de Vereeniging een warm pleitbezorger voor landbouwonderwijs. Dat resulteerde in de oprichting in 1896 van de Rijkslandbouwschool te Schagen. Bovendien organiseerde de VOLHN allerlei cursussen, zoals voor melkers, kaasmakers, melkcontroleurs en voor onderwijzers, die een landbouwakte wilden halen. De VOLHN stond ook aan de wieg van het Rijkslandbouwproefstation in Hoorn (sinds 1888) en van de Provinciale Commissie voor de Veeverbetering, die in 1896 werd opgericht en waarvan Pieter van Foreest tot zijn overlijden voorzitter was. In 1895 stelde de VOLHN uit eigen middelen de eerste zuivelconsulent in Noord-Holland aan, de bekende dr. L.T.C. Schey.13 Bij dit alles werkte de VOLHN nauw samen met de Hollandsche Maatschappij van Landbouw (HMvL). De resultaten van alle onderzoekingen en experimenten werden bijvoorbeeld in het blad van de HMvL gepubliceerd. De VOLHN speelde echter een eigen rol, trad soms als een echte pressiegroep op en streefde ook veel slagvaardiger de vernieuwing van de agrarische sector na dan de oudere, meer conservatieve HMvL.14 Tijdens de viering van het 25-jarig jubileum van de VOLHN in 1896 hield Pieter van Foreest als voorzitter uiteraard een speech. Hij hekelde daarin uitgebreid het onbegrip en gebrek aan kennis over de landbouw bij de overheid: "Nog steeds wordt door velen (ook bij Lands- en Provinciale regeering) de boer beschouwd als iemand die zijn koeien melkt, zijn schoven maait, en daarmede op gemakkelijke wijze - zij het dan tegenwoordig niet zoo ruim als vroeger - zijn brood verdient en die verder, als Poot, met zeven kinderen en een wijf tot zijn dagelijksch tijdverdrijf, zijn leven in kalme rust slijt. Van hetgeen er vereischt wordt om door uitoefening van het landbouwbedrijf een bescheiden inkomen te maken, hebben de meesten niet het De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw: vernieuwing Op 25 september 1871 werd in café J. Koning in het West-Friese Benning- broek door 40 personen de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier (VOLHN) opgericht. Onder de leden van het eerste uur komen we politieke en bestuurlijke zwaargewichten tegen als de landbouwer, aannemer, waterschapsbestuurder en lid van Provinciale Staten Klaas Breebaart en zijn zoon Jan, eveneens landbouwer te Winkel en lid van GS en de Eerste Kamer. Ook de bekende landbouwpionier Wouter Sluis uit de Beemster was van de partij.11 Een jaar later was het ledental al gegroeid tot 100 personen, meest grote (heren-) boeren. Doel van de nieuwe organisatie was "met tal van praktische initiatieven de landbouw in Noord-Holland boven het IJ vooruit te brengen"12 B estuur der/voortrekker Pieter van Foreest was voorzitter en bestuurslid van zeker 13 agrarische verenigingen, commissies en ondernemingen. Zijn activiteiten in de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, de N.V. Noordhollandsch Landbouwcrediet en de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zijn een meer uitvoerige bespreking waard. Maar Van Foreest zat in nog zoveel andere instellingen. Een opsomming (zonder aanspraak te maken op compleetheid): - Hollandsche Maatschappij van Landbouw afd. Alkmaar (bestuurslid 1880-1883, voorzitter vanaf 1883); - Hoofdbestuur Hollandsche Maatschappij van Landbouw (vanaf 1893 bestuurslid en van 1913-1918 voorzitter). - Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier (bestuurslid vanaf 1882, vijfmaal voorzitter); - Voorbereidingscommissie 40e Landhuishoudkundig Congres Alkmaar 1887 (lid); - N.V. Noordhollandsch Landbouwcrediet (mede-oprichter in 1887, commissaris, aandeelhouder en secretaris); - Afdeling Noord-Holland Nederlands Rundvee Stamboek; - Afdeling Noord-Holland Nederlands Paarden Stamboek; - Hengstenvereniging voor Alkmaar en omstreken (voorzitter vanaf 1888); - Commissie van toezicht over de Rijksproefvelden/ Rijkslandbouwproefstations in Noord-Holland; - Noord-Hollandsch Grondcrediet (oprichter, commissaris en aandeelhouder); - Provinciale Commissie voor de veefokkerij/ veeverbetering (voorzitter 1897-1922); - Hoofdbestuur Vee-arbitrage in Noord-Holland (voorzitter vanaf 1914); - Algemene Commissie voor de provinciale stierenkeuringen (voorzitter 1896/97). minste begrip".15 22 De examenklas van 1909 van de Middelbare Landbouwschool. Zittend uiterst rechts vooraan dr. L.T.C. Scheij. Zij per Museum, Schagerbrug.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 23