Pieter van Foreest was hierbij actief betrokken blijkens een bericht in de Purmerendse Courant van september 1885: "Dezer dagen werden weder voor Amerikaansche rekening aangekocht en den 31 Augustus verscheept 31 stuks vee, waaronder de stier Hendrik II van den heer S. de Jongh te Oudorp, terwijl de overigen afkomstig zijn van den heer jhr.mr. Pieter van Foreest te Heiloo".6 Enkele jaren later, in 1889, werden runderen van Alkmaar naar het Argentijnse Buenos Aires verzonden .daartoe aangekocht dooi de heeren S. de Jongh en jhr.mr. P. van Foreest" J In 1890 vertrok Van Foreest voor ettelijke maanden naar Zuid-Afrika in verband met de oprichting van de Transvaalsche Landbouw-Maatschappij. Volgens een van zijn dochters gingen er enige boerenzonen mee op de boot om onderweg het meegenomen vee te melken en te verzorgen. Er was vanouds een relatie tussen de familie Van Foreest en Zuid-Afrika. Een van de ooms van Pieter, jhr. Lodewijk Jacob van Foreest (1826-1863), vestigde zich er als kolonist. Pieters zoon Cornelis vertrok in of kort na 1892 eveneens naar Zuid-Afrika, bouwde daar een bestaan als landbouwkundige en boer op en vocht tot het laatst in de Boerenoorlog mee tegen de Engelsen. Hij overleed in 1934 in zijn nieuwe vaderland.8 Hiervoor is reeds vermeld dat het familiebezit in 1913 werd ondergebracht in een NV waarvan Pieter directeur was. Hij had 237 van de 240 aandelen van ieder Aspergeteelt op de Kortelingen in het Heilooërbos, circa 1919. Rechts, met hoed op. Pieter van Foreest. 1.000 gulden in handen. Pieter ontving Regionaal Archief Alkmaar. een salaris van de NV en mocht levenslang het huis Nijenburg bewonen "op den voet zooals die thans [1913] door hem wordt bewoond, ook al is hij afgetreden als directeur" ,9 Hetzelfde jaar werd de pacht van de boerderijen van M. en J. Mulder verhoogd. In de periode 1914-1916 liet Pieter nieuwe asperge- en aardbeivelden aanleggen en werden de boerderijen en het huis van de tuinbaas opgeknapt. Voorts kocht hij de boerderij 'de Stal' met bijbehorende grond aan. Niet alleen in verband met zijn eigen landgoed, maar zeker ook om het contact met zijn achterban te onderhouden, was Pieter van Foreest een regelmatig bezoeker van de Alkmaarse koemarkt. Daar stapte hij dan rustig in het rond als echte landjonker, handen in de zakken, sigaar in een goedkoop pijpje in de mond en met zijn slappe hoedje ver over het voorhoofd getrokken. Ondertussen tapte hij dan graag bij deze of gene bekende de laatste mop.10 21 Ontvangst van Zuid-Afrikaanse boeren op Nijenburg, zomer 1914. Op het Beukenplein bezichtigden de gasten stamboekvee. Zittend temidden van zijn kinderen Pieter van Foreest. Regionaal Archief Alkmaar.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 22