Bijstieren. Groneman herinnerde voorts "aan de welwillendheid waarmede de voorzitter steeds aan het hoofd van deze gemeente heeft gestaan en wenscht ten slotte hem en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats alle geluk voorspoed toe"Met algemene stemmen kreeg Pieter per 1 oktober ontslag als gemeentesecretaris. Dit alles wil niet zeggen dat het helemaal met Pieter van Foreests bemoeienis met de gemeentepolitiek was gedaan. Na zijn terugkeer op Nijenburg werd hij in 1877 lid van de raad van de gemeente Heiloo. In 1882 trad hij toe tot het college van B en W tegen een vergoeding van 25 gulden per jaar. Nadat zijn zoonNicolaas op 1 juli 1905 tot burgemeester was benoemd, bedankte Pieter voor het wethouderschap. Jhr. Nicolaas van Foreest bleef overigens maar liefst 36 jaar burgemeester van Heiloo en was wellicht de meest geliefde burgervader die de gemeente ooit heeft gehad. Herenboer en landbouwvoorman het landgoed Nijenburg2 Het landgoed Nijenburg was zo'n 250 hectaren groot en omvatte bos, een appel- en perenboomgaard, tuinbouwgronden en een paar pachtboerderijen met weiland voor de veeteelt. Uit de brieven die tuinbaas Willem van Donselaar en pachter/zetboer Evert Gusker in de periode januari-mei 1878 aan Pieter van Foreest schreven, kunnen we ons een beeld vormen van de gang van zaken. Pieter verbleef toen met zijn kwakkelende vrouw in Zuid-Frankrijk. Uit de brieven blijkt dat er van Nijenburg kippen en eieren verkocht werden en dat er een kaasmakerij was. Langs de Kennemerstraatweg werden bomen gekweekt.3 De landerijen in de Boekelermeer (333 hectare) en in de Oosterzijpolder (120 hectaren) werden verpacht. Pieter van Foreest regelde de exploitatie van het landgoed helemaal zelf. Tot 1895 had hij daar nog voldoende tijd voor. Maar tegen 1900 veranderde dat. Hij kreeg er toen allerlei nieuwe functies bij. In 1903 volgde het lidmaatschap van de Tweede Kamer.4 Heel succesvol was de rundvee- en schapenfokkerij. In 1881 en 1882 wonnen dieren van Pieter van Foreest bij elkaar vijf medailles ('prijspenningen') op de landbouwtentoonstellingen van Schagen en Gouda. In juli 1883 werden op de bouwhoeve van de heer jhr.mr. Pieter van Foreest te Heiloo bij Alkmaar" wedstrijden grasmaaien met nieuwerwetse hooischudders en paardenhooivorken gehouden. Dat gebeurde in het kader van de voorbereiding op de internationale landbouwtentoonstelling te houden in Amsterdam in 1884. Op die tentoonstelling was Pieter van Foreest jurylid, onder meer bij veekeuringen.5 Hetzelfde jaar adverteerde Van Foreest dat zijn stier 'Hertog van Parma' no. 167 N.R.S. (Nederlands Rundvee Stamboek) ter dekking stond in Warmenhuizen. Na 1870 ontstond in samenhang met de opkomst van de zuivelindustrie rond de grote steden in de Verenigde Staten aldaar een grote vraag naar goed melkvee. Dat leidde tot een omvangrijke export van vee uit Noord-Holland naar Amerika. Het Bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, bericht bij deze dat, van wege die vereeniging, gedurende het dekseizoen van 1 Mei tot 15 -Augustus 1884, op de hierna te noemen plaatsen zullen worden beschik baar gesteld de volgende Rustieren: 1. De Stier 1BOEHEBK, No. 206 N. R. S.t te Abbekerk. 2. De Stier BATO, No. 323 N. R. S.van den Heer P. ELLERBROEK, op de boerderij van den Heer K. SWAAG, te Bobeldijk. 3. De Stier GERUIT, No. 301 N. R. S., van den Heer L. SCHUITEMAKER, bij den Heer 0. SPAANS, te Barsingerhorn. 4. De Stier HERTOG VAïtf PARMA, No. 167 N. R. S., van Jbr. Mr. P. VAN FOREEST, bij den Heer G. SEVENHUIJSEN, te Warmenhuizen. 5. De Stier RE AAS, No 271 N. R. S.van den Heer A. BLOKKER, bij den Heer K. KOOIJ, te Pwmer. Het dekgeld per koe bedraagt voor een lid der vereeniging f 3.ÖO. Voor niet leden f 3. Namens het bestuur der vereeniging voornoemd, J. L. T. GRONEMAN, Voorzitter. W, TE ENGS, Secretaris. 20 Nico laas van F ore est, burgemeester van Heiloo van 1905 tot en met 1941. Regionaal Archief Alkmaar. Advertentie in het maandblad van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw waarin boeren attent worden gemaakt op de door de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw ter beschikking gestelde dekstieren, waaronder de stier Hertog van Parma van Pieter van Foreest, mei 1884. Overgenomen uit Van der Wiel en Zijlstra 2001

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 21