Burgemeester en Herenboer Na de voltooiing van zijn studie moest Pieter van Foreest een carrière opbouwen. Een loopbaan op bestuurlijk terrein lag voor de hand. In 1871 zette hij de eerste stap op de maatschappelijke ladder, hij werd burgemeester van Wieringerwaard. Door het onverwachte overlijden van zijn vader moest Pieter echter vier jaar later ontslag uit dit ambt vragen. Hij keerde naar Nijenburg terug. Zijn eigenlijke hoofdberoep was vanaf nu herenboer en hij werd actief als bestuurder in landbouworganisaties, eerst regionaal en provinciaal, maar vanaf 1893 ook op het niveau van heel Holland (Noord- en Zuid-Holland samen). Pieter van Foreest ontpopte zich als een voortrekker van de vernieuwing van de agrarische sector, met het accent op de veefokkerij en de kredietverschaffing. Burgemeester en secretaris van Wieringerwaard, wethouder van Heiloo1 De loopbaan van Pieter van Foreest begon met de benoemingen tot burgemeester en secretaris van Wieringerwaard, een in 1611 voltooide bedijking van circa 1.660 hectaren met rond 1870 ruim 1.300 inwoners. Als burgemeester en secretaris verdiende Pieter bij elkaar 450 gulden per jaar. Er ging in de gemeente gemiddeld 7.500 gulden per jaar om en moeilijk heeft Pieter het er niet gehad. In de Provinciale Verslagen van 1871 tot en met 1875 komen we Wieringerwaard nauwelijks tegen. Alleen op het vlak van het lager onderwijs waren er noemenswaardige ontwikkelingen, zoals vergroting van de school, aanstelling van een derde hulponderwijzer en de verbouwing van de oude school tot bewaarschool. De gemeente telde 85 kiesgerechtigden voor de gemeenteraad en 76 voor Provinciale Staten. Zoals gezegd werd Pieters verblijf in Wieringerwaard door het plotseling overlijden van vader Cornells van Foreest afgebroken. In de notulen van de gemeenteraadsvergadering van 1 juni 1875 lezen we: "De voorzitter deelt mede dat hij ten gevolge van familieomstandigheden voor den tijd van ééne maand verlof heeft aangevraagd [als burgemeester] en vraagt bij dezen van den raad verlof als secretaris voor dien zelfden tijd, terwijl hij voorstelt den heer A J. de Jong, secretaris van Anna Paulowna, tot waarnemend secretaris te benoemen. Wordt met algemeene stemmen toegestaan en goedgekeurd". Bij Koninklijk Besluit van 8 september 1875 werd aan Pieter van Foreest op zijn verzoek per 1 oktober ontslag verleend als burgemeester. Op 30 september verzocht hij aan de gemeenteraad hem te ontslaan uit zijn betrekking van secretaris. Daarbij wees hij op het overlijden van zijn vader en verzekerde hij de raadsleden .dat de tijd die hij ais Burgemeester in hun midden heeft doorgebragt steeds bij hem in aangename herinnering zal blijven"Raadslid Groneman betuigde vervolgens "...namens de vergadering den voorzitter zijn leedwezen..dat het afsterven van zijn algemeen geachten vader Jhr. Mr. C. van Foreest de aanleiding moest zijn hem voor de betrekking van Burgemeester te doen bedanken" 19 Wieringerwaard, circa 1920. Het witte huis bij de brug is de nieuwe burgemeesterswoning. Collectie mevrouw A.M. Schenk-Eriks.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 20