Het tweede huwelijk werd ook in Heiloo uitbundig gevierd; de bruid werd er verwelkomd door de schooljeugd, die in feestgewaad een lied zong ter ere van het paar. Met Cathrijntje kreeg Pieter nog zes kinderen: Herpert (1882-1940, die ook een meisje Beets trouwde), Pieter (1883-1969, huwde een meisje Van Lidt de Jeude, een naam die we nog zullen tegenkomen), Johanna Henriëtte Hermina (1889-1971), Anna Elisabeth (1892- 1974), Johanna Elisabeth (1894-1983) en Jeanette Agnes (1899- 1977).25 'Straatarm'?26 Vader Pieter werd door zijn dochter Johanna Elisabeth geschetst als een 'heilsmens'- goedgehumeurd, vrolijk en zonder benul van geld. Haar moeder had het niet gemakkelijk: negen kinderen, een heel groot huis en een zeer beperkte beurs. Ze zat veel achter haar schrijftafel met kasboeken en rekeningen en wenste haar dochter toe dat ze nooit geldzorgen zou hebben. In 1918 bekostigde tante Henriëtte Serrurier-Momma, weduwe van de koopman, wethouder van Amsterdam en lid van Provinciale Staten Louis Serrurier, de aanleg van elektriciteit en waterleiding op Nijenburg. Pieter had eerder, in 1895, al eens 50.000 gulden geleend van Serrurier op hypothecaire obligatie. Dat bevestigt het beeld van de Van Foreesten als aardige lieden van goede komaf, maar straatarm. Hadden ze werkelijk geen geld? Misschien minder dan standgenoten en in weelde baadden ze zeker niet. Maar de kinderen gingen wel naar kostscholen en daarna goede vervolgopleidingen, ook de meisjes. Voor negen kinderen zal dit veel geld gekost hebben. Omdat grootvader Dirk jong overleed ging het indertijd mis met de financiën. Maar zijn zoon Cornelis, de vader van Pieter, trouwde met een bijzonder rijk nichtje. Volgens zijn kleindochter was het een zielig huwelijk ("Trouw nooit om geld!"), maar de familiefinanciën kwamen weer op orde. Pieter verkocht landerijen in de Oosterzijpolder, de Boekelermeer en het Koegras. Zijn dochter vond het triest "dat alles zoo verdwenen is, en heus...niet omdat vader wild leefde of malle dingen deed. Maar bij de verdeling van haar grootvaders erfenis hadden de twee tantes [zusters van Pieter van Foreest] de meeste boerderijen gekregen en bracht zijn deel van het bezit weinig op"In haar herinnering werd er eenvoudig geleefd, al was er wel veel bediening. Boterhammen met niets erop waren heel gewoon. 16 Pieter van Foreest met zijn tweede vrouw en kinderen onder het afdakje op de zon aan de zuidzijde van Nijenburg voor een ouder familielid met TBC. Familiebezit.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 17