en Griet staan klaar voor de strijd, lekker dik gekleed, rokken tot op de grond!Het startschot gaat!en wat doet Aaf dat dekselse wijf? Ze springt uit al haar rokken en racet in haar witte onderbroek de baan op! Het publiek brult van de pret! en Griet verschoot [schrok] zo, dat ze stil bleef staan, de wedstrijd was beëindigd!19 In april 1876 ging Pieter met vrouw en drie kinderen naar Heiloo, waar hij het beheer van het landgoed Nijenburg op zich nam. Het gezin betrok niet het grote landhuis, maar 'Noord- West', een als woonhuis gebouwde boerderij. "Moeilijke jaren", volgens dochter Johanna Elisabeth, "een zwakke vrouw, geen vast werk en de verantwoordelijkheid voor dat grote bezit, want dat was het 100 jaar geleden! Een opgewekt, goed karakter, een kostelijke gave van vertellen én luisteren! Ik denk dat vader zelden iets in een kasboek schreef!"20 Tweede huwelijk Echtgenote Coosje overleed in oktober 1878 in Heiloo. Ze had een zwakke gezondheid. Na een periode van tobben met huishoudsters en gezelschapsdames hertrouwde Pieter in 1881 met Catharina Louisa Momma, kortweg Cathrijntje.21 Zij werd geboren in Amsterdam op 7 juni 1852 in het gezin van Barent Johannes Momma en jkvr. Elisabeth Jacoba de Petersen. Vader Momma was directeur van 'De Oude Loodmijn', een loodgieterij in Amsterdam, en een assurantiemaatschappij. Voorts was hij raadslid en wethouder van publieke werken in de Amstelstad, lid van Provinciale Staten en directeur van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen. Naast Catharina Louisa waren er nog minstens vier andere kinderen, waaronder haar oudere zuster Anna Elisabeth (1839-1911) die vanaf mei 1896 bij haar zuster en zwager inwoonde op Nijenburg. Na het overlijden van haar vader in 1871 verhuisde Catharina met haar moeder naar Amersfoort. Zij legde nog wel in Amsterdam examens af voor hulponderwijzeres in de Franse (1870) en in de Engelse taal (1871) en heeft daar in 1872 ook haar geloofsbelijdenis gedaan. In oktober en november 1880 logeerde Cathrijntje in Amsterdam bij het echtpaar (Jeanette) Agnes Beets en Jan Gerrit van Gelder. Agnes was een jongere zuster van Pieter van Foreests eerste vrouw. In haar dagboekje schreef Cathrijntje dat op woensdag 13 oktober 1880 mejuffrouw Huysterman(?), waarschijnlijk een gouvernante of huishoudster van Pieter, langskwam met zijn drie kinderen: Aleide van acht, Cees van zes en Nic van vier. "Ik ging met hen boodschappen doen. Onderweg vertelde de jufvr. mij veel van haar komst op Nijenburg in die droevige maanden"waarmee waarschijnlijk wordt gedoeld op de droevige tijd na de dood van Pieters eerste vrouw in 1878 en hun laatste zoontje Dirk enkele maanden later.22 Op vrijdag 15 oktober 1880 ontmoette Cathrijntje bij Agnes Beets in Amsterdam Pieter van Foreest voor de eerste keer, die op die dag met de man van Agnes terugkwam uit Londen. "Wij werden deftig aan elkaar voorgesteld, bogen en zaten tegenover elkaar aan den welvoorzienen disch"Ze praatten over reizen en: "met een deftigen groet namen P en ik afscheid. Piet heeft gevraagd of wij vrijdag komen dan gaat Jan [de man van Agnes] jagen. Agnes verheugde er zich op om mij bij mooi weer op Nijenburg rond te leiden. Maar ik lag donderdag met netelroos in bed en Jan ging alleen [naar Heiloo]. Hij bracht 's avonds Aleide [de dochter van Pieter] mee, die als een zonnenstraaltje binnen kwam: 'dag juffrouw Momma' en toen zat zij zo huiselijk voor mijn bed. Ze bleef tot woensdag daarop".23 Pieter nodigde haar later opnieuw uit op Nijenburg te komen logeren en er groeide al heel snel iets moois. Dat blijkt duidelijk uit een brief van Pieter aan de moeder van Cathrijntje van 4 december 1880: "WelEdelGeboren Vrouwe, Zooeven ontving ik uwen geeerden brief die mij zooveel doet hoopen. Ik haast mij u te antwoorden met verzoek mij maandag de zesden dezes na aankomst van de trein die te 1 uur 25 te Amersfoort arriveert bij u te mogen aanmelden. Morgen (zondag) was voor de viering van den verjaardag van mijn jongen bestemd. Na mijne hartelijkste groeten aan uw lieve dochter verzocht te hebben, heb ik de eer mij te noemen, WEGH weduwnaar P. van Foreest".24 Wat Pieter van Foreest bij de visite op de zesde december heeft gezegd wist Cathrijntje zich in haar dagboek niet te herinneren, wel dat ze al heel snel op zijn schoot zat. Zo had het bezoek het gewenste effect. Op 8 maart 1881 werd de akte van huwelijkse voorwaarden getekend en drie dagen later traden Pieter en Cathrijntje te Amersfoort in het huwelijk. Dat was getuige de in het familie-archief bewaard gebleven menukaarten, gedichten en rolverdelingen bij toneelstukjes aanleiding voor de nodige feestelijkheden. Daarna ging het nieuwe echtpaar op huwelijksreis waarbij de eerste nacht in het Victoriahotel te Rotterdam werd doorgebracht. 15 Catharina Louisa Momma ('Cathrijntje' Foto L.B. van Nierop. Familiebezit.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2006 | | pagina 16