1 West-Friesland droog De sluiting van de doorbraak te Scharwoude betekende nog niet dat de ellende voorbij was. Nog altijd stond onge veer 25.000 hectare land onder zout water. Gelukkig hield het gunstige weer aan zodat er door de sluizen veel water in de Zuiderzee geloosd kon worden. Reeds op nieuwjaars dag 1676 had Jacob van Foreest bij de Vier Noorder Koggen geïnformeerd of de sluizen daartoe in gereedheid waren gebracht. Het Geestmerambacht en de grote droogmake rijen als de Beemster en de Schermer werden verder op 19 januari gelast hun molens te laten stilstaan zodat er niet nog meer water bij kwant. Naderhand werd door landme ter ntr. Pieter Backer uit Purmerend in opdracht van de Raden een bepaald peil naar de droogmakerijen overge bracht. Als dat peil was bereikt, moesten hun molens stop pen met malen.87 De Gecommitteerde Raden belegden voorts een grote vergadering van afgevaardigden van het Geestmerambacht, Drechterland en de Vier Noorder Koggen. Daar werd het Geestmerambacht verzocht de dam te Rustenburg weg te halen zodat de 14 grote strijk- of boezembemalende molens te Rustenburg en bij Oudorp mee konden helpen het blank staande land droog te malen. Het bestuur van het ambacht Alkmaar, de Zes wielen De strijkmolens benoorden Oudorp aan de Molenkade. Het Geestmerambacht behield deze molens voor de bemaling van de eigen boezem. Alle overige strijkmolens werden ingeschakeld voor het droogmaken van het overstroomde gebied. Ingekleurde ansichtkaart, circa 1930. Regionaal Archief, Alkmaar. EEN GEMENE DIJK? 49

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2004 | | pagina 49