De Zwaagdijk gebroken door de rekening. Ds. Costerus meldt met het nodige gevoel voor dramatiek hoe in de middag van de vierde de wind aanwakkerde en wel zodanig dat tijdens de dankdienst .de glasen rammelden en de Verwulfsels en Daken van de Kercken kraekten, vermengt met een groote duysternis, waerom onze herte midden in de Godsdienst lilde en beef de, vreesende voor nieuwe rampen".61 Die angst werd bewaarheid. Op 5 december om vijf uur 's ochtends brak het verse werk te Scharwoude op twee plaatsen door. Het water lichtte het stro en het wier op en sloeg de palen weg. Terzijde van het gat in de dijk schuurde ook nog een geul in het buitenland uit met een breedte van 15 a 20 roeden (circa 70 m.). Natuurlijk werd deze enorme tegenslag in Hoorn en elders uitgebreid besproken. Ieder had een eigen mening over de oorzaken van deze 'Breuke op Breuke zoals Costerus het noemde. Noordlandt speculeerde dat de in zee uitgebrachte ankers waarmee de palenrij werd gestut misschien niet goed vastlagen. Ook had men reeds de dwarsverbindingen tussen de palen weggehaald en tenslot te waren mogelijk de katten niet goed afgezonken.62 pen moesten zonder uitstel met alle beschikbare man kracht hun dijkvak verstevigen. Om te voorkomen dat deze of gene zich drukte, moest men groepsgewijs onder leiding van een van de dorpsbestuurders naar de dijk marcheren. Met name aan het Keern en de Kromme Elleboog was de situatie door overslaand water kritiek. Het stond daar "geheel crap" en Wester- en Oosterblokker en Zwaag moes ten direct bij elkaar 90 man naar de bedreigde plekken stu ren. Deze dorpen dienden ook ieder vijf wagens met stro te leveren en Schellinkhout nog eens 15 wagens.6^ Alle moeite was echter tevergeefs. Op 6 december begaf de Zwaagdijk het op een plek aan het oosteinde van Zwaag recht tegenover de kerk van Oosterblokker in de buurt van een oudere doorbraak. Te verbazen hoeft dit niet. De lange dijk kon moeilijk overal even goed in het oog worden gehouden en bovendien was de in grote haast aan gebrachte verhoging weinig solide en erg smal. Even was er nog de hoop dat het water door de Streekweg gekeerd zou worden, maar daar liep het al vlot overheen. Te Enkhui zen werd snel de stadsgracht op diverse plekken met schot- Door het gat werd bij aanhoudend onstuimig weer zeer veel water naar binnen geperst en het peil in het over stroomde gebied liep nog hoger op dan tijdens het springtij van 15 op 16 november. In Hoorn ging de brandklok weer. Aan het Keern en de Zwaagdijk spande het erom. De dor- Van de doorbraken in de Zwaagdijk is er nog slechts één in het landschap terug te vinden: de Weel tussen Zwaagdijk- Oost en Zwaagdijk-West. Op 6 december 1675 brak de dijk vlakbij dit oude wiel opnieuw. Bij de Weel is aan de andere kant van de Zwaagdijk (foto p. 43) ook nog te zien hoe men het gat in een boog om de doorbraak heen heeft afgedamd. Foto's C. de Gooyer. 42 EEN GEMENE DIJK?

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2004 | | pagina 42