RUSTE N»UR» De Langereisdijk dan weer dit, dan weer dat bedreigde punt te roepen. Geluk kig wist men de dijk te behouden. Dit ondanks de soms gebrekkige opkomst. De dorpsbestuurders, die allerlei drei gementen over zich heen kregen, moesten afwezigen note ren. Zij zouden worden gestraft met inkwartiering van sol daten in hun woning. Naderhand is ook sprake van bestraffing met een boete van 100 gulden. Desondanks con stateerden de Raden keer op keer dat het volk soms lang niet voltallig was. Ook het wachtlopen werd niet altijd even goed volgehouden. Daarom wezen de Raden vier opzichters aan om hier een oogje op te houden.41 Aan het einde van november werd besloten tot een alge hele en egale verhoging van de Zwaagdijk. Daartoe waren om de 25 roeden (98 m.) stokken in de dijk gezet voorzien van een merk in de vorm van een spijker. De dorpen kregen op de 23c opdracht de dijk tot die spijker op te hogen. Dat kwam neer tot 2Vi a 3 voet (circa 0,8 a 1,0 m.) boven het water. De glooiing van de dijk moest met graszoden worden bekleed en aan de buitenzijde diende waar nodig ook nog een beschoeiing te komen.42 Helaas waren alle inspanningen voor niets. Tijdens een nieuwe storm op 5 december 1675 ging het werk aan de sluiting van de doorbraak bij Scharwoude verloren. Het water kwam nog hoger en de Zwaagdijk bezweek. Ook de Oudendijk begaf het tijdens deze nieuwe rampnacht. Wij richten echter nu eerst de blik op het Geestmerambacht en de Schager- en Niedorperkoggen. Daar was de dreiging van het water namelijk eveneens bijzonder groot. Dankzij het al even genoemde memoriaal van D.H. Heijnen, de secretaris van het Geestmerambacht, zijn we uitstekend op de hoogte van de situatie in dit gebied. Op 5 november ontvingen de regenten van het Geestmerambacht bericht over de doorbraak bij Scharwoude. Onmiddellijk riepen zij de besturen van de dorpen van de Langedijk en andere plaatsen in hun ambacht op om met alle mannen op te konten. Die middag trokken dijkgraaf Nanningh van Veen, zijn medebestuurders en het verzamelde volk naar Rusten burg. Men kwant daar 's avonds ont negen uur aan. Per wagen volgde uit Alkmaar het nodige gereedschap. Plan ken haalde nten uit het magazijn van de Heerhugowaard. In samenwerking met dijkgraaf en heemraden van deze pol der werden te Rustenburg in het duister de brug of sluis in de ringsloot van de Heerhugowaard en de pijp waardoor de strijkmolens aldaar het water in de Schermerboezem maal den met planken en aarde afgesloten. Ook hier volgde direct de instelling van een bewaking ont de werken "...tegen alle d'gene, die d'selve soude ntogen forceren..." te beschermen.4^ Ont drie uur in de ochtend van de zesde trokken de regenten van het Geestmerambacht noordwaarts naar de Berkmeer ont daar een brug af te dammen. Dit stuitte ech ter op protesten van de regenten van Obdam. Daarom reis de het gezelschap via Veenhuizen door naar het Oude Nie- dorperverlaat, waar men om negen uur 's ochtends aankwam. In overleg met de regenten van de Niedorper- De strijkmolens bij Rustenburg voor 1911. Momenteel staan er nog drie. Regionaal Archief, Alkmaar. EEN GEMENE DIJK? 37

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2004 | | pagina 37