De voorlopige vonnissen van 1648 en 1650 gespoelde 'zwarte' kerkje van Scharwoude en de stadsgalg (met rad) van Hoorn in de Galgenbocht in de Westerdijk. P. Boon beschouwt de kaarten uit 1638 inhoudelijk als "tamelijk betrouwbaar".65 Waarschijnlijk verdienen de kaarten van Pieter van der Meersch zelfs een hogere waar dering. Weliswaar is zijn weergave van Enkhuizen erg schematisch en is de schets van zijn woonplaats Hoorn sterk gegeneraliseerd, maar voor het overige worden zijn kaarten toch vooral gekenmerkt door een grote aandacht voor topografische details. Zo zijn drie zeer kleine stuk ken gemetselde muur in de dijk ten oosten van Oosterleek, die in de Demonstratie worden genoemd, inderdaad op de kaart van Pieter van der Meersch terug te vinden.66 Een ander voorbeeld is de weergave van enkele huisjes op het buitendijks land van Schellinkhout. Dit komt overeen met een omschrijving in een akte uit 8 juli 1655, waarin een recht van overpad tussen deze huisjes wordt gevestigd.67 Gezicht op het Rode Steen met stadhuis en waag te Hoorn door Isaak Ouwater, 1784. Westfries Museum, Hoorn. De Demonstratie en de bijbehorende kaarten betekenden een krachtige ondersteuning van de argumenten van de eisers. Toch is niet duidelijk welke rol zij verder precies hebben gespeeld. Op een ongedateerde aantekening wordt vermeld dat de kaarten in het Hoornse stadhuis ontbraken "omdat de originele sijn gelecht bij de autenticque stucken van 't tegenwoordige lopende Groot Proces, en geen copiën van deselve caerten voorhanden sijn".68 In literatuur wordt vrij uitvoerig ingegaan op enkele cruciale fases in het Groot Proces, maar veel minder is bekend over de tussenliggende periodes. Pas op 30 mei 1648 deed de Hoge Raad een eer ste belangrijke uitspraak. Daarin werden Drechterland en de Vier Noorder Koggen in principe in het gelijk gesteld. Hier werden echter nog geen consequenties aan verbon den, omdat het rechtscollege eerst meer inzicht in de 'macht, grootte en last' van de landen wenste. Dit was ech ter een zeer gecompliceerde zaak, die vele jaren zou kun nen duren. Toch volgde op 4 juni 1650 eindelijk een meer EEN GEMENE DIJK? 21

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2004 | | pagina 21