De kaarten De watermolens van de Vier Noorder Koggen ten zuiden van Medemblik gefotografeerd omstreeks 1900 door J.L.T. Huijsen uit Hoorn. Westfries Archief, Hoorn. De bewaard gebleven kaart van Jan Cornelisz. Schagen, met de datering "gedaen in de jaere 1638", heeft een schaal van 1:8.300 en meet 64x155 centimeter. De kaart is vrij schematisch getekend, behalve voor kompasroos en passer zijn er nauwelijks kleuren gebruikt. De constructie van de zeedijken is nauwkeurig weergegeven, maar er is relatief weinig aandacht voor andere topografische bijzon derheden. Toch valt er veel te genieten, bijvoorbeeld van unieke afbeeldingen van Aartswoud en Lambertschaag, de watermolens bij de Kolk van Dussen, Lambertschaag en ten zuiden van Medemblik, en de galg van de Vier Noor der Koggen bij Twisk. De kaarten van Pieter van der Meersch zijn in totaal ongeveer 17,5 nieter lang. De tien kaartbladen van de Drechterlandse zeedijk en de twee losse kaarten van de zeedijk van de Schager- en Niedorperkoggen en de Drech terlandse Winkeldijk zijn alle gedateerd op 14 oktober 1638. De aanvullende gegevens van de inspectie zijn er dus zeker in verwerkt. Pieter van der Meersch tekende zijn kaarten op dezelfde schaal (circa 1:3.500), in een eenvou dige, ingetogen stijl en met zachte natuurlijke kleuren. Een begaafd tekenaar was hij zeker niet, maar zijn talrijke afbeeldingen van topografische objecten zijn wel erg informatief. De verschillende soorten dijken zijn, mede dankzij de omschrijvingen in de Demonstratie, goed te onderscheiden. Van sommige bouwwerken zijn geen andere afbeeldingen bekend, zoals het kerkje van Ooster- leek (de huidige kerk dateert uit I6956 het in 1675 weg- Detail van kaartblad J van Pieter van der Meersch, 1638: Gal genbocht in de Westerdijk, met stadsgalg en rad van Hoorn. Westfries Archief, Hoorn. EEN GEMENE DIJK? 19

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2004 | | pagina 19