De landmeters van 1638 Hij bekleedde daarnaast tal van andere functies. West-Fries land was hem niet onbekend, want zijn tweede echtgenote Stijntje Ruijtenburgh en zijn broer Adriaan hadden diverse bezittingen in de Zijpe.51 Paulus van Asperen is ondermeer bekend als bedijker van de Heerhugowaard.52 Secretaris Willem van Alphen van het Hof van Holland zou de twee raadslieden als ambtelijke hulp vergezellen. Ter voorberei ding op het bezoek kregen twee landmeters opdracht om de 'natte' zeedijken nauwkeurig in kaart te brengen. De zee dijken van de Vier Noorder Koggen zouden worden opge meten door Jan Cornelisz. Schagen uit Medemblik, de overi ge door Pieter Pietersz. van der Meersch uit Hoorn. Zeedijk van de Vier Noorder Koggen door Jan Cornelisz. Schagen, 1638. Westfries Archief, Hoorn. Jan Cornelisz. Schagen was de zoon van de Medemblikker burgemeester Cornelis Matthijsz. Schagen en werd op 14 november 1634 door het Hof van Holland als landmeter geadmitteerd. Vanwege zijn afkomst moet een positie van stadslandnieter voor hem tot de mogelijkheden hebben behoord. Waarschijnlijk kreeg hij ook geregeld opdrach ten van de Vier Noorder Koggen. Behalve de stadsplatte grond van Medemblik in de stedenatlas van Blaeu zijn van Jan Cornelisz. Schagen verder echter geen kaarten overge leverd. Hij is vermoedelijk in 1675 overleden.1^ Over Pieter van der Meersch is meer bekend. Hij werd vermoedelijk kort voor 1578 in Sneek geboren, bracht zijn jeugd door in Leiden en was in 1614 in Hoorn werkzaam als 'Francoise schoolmeester'. Na zijn vermoedelijk in 1612 verleende landmetersadmissie verkreeg hij spoedig de positie van stadslandnieter van Hoorn. In deze functie maakte hij ondermeer een aantal prachtige kaartboeken van bezittingen van de stad Hoorn en van het Burgerwees huis en het Kerkenarmenfonds aldaar. Daarnaast was hij EEN GEMENE DIJK? 15

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2004 | | pagina 15