dan was het creëren van nieuw voorland door het terug leggen van de dijk vaak onvermijdelijk. Aanvankelijk moest daarvoor toestemming worden gevraagd aan de landsheer. In 1380 en 1387 kregen Drechterland en de Vier Noorder Koggen het recht om hier zelf over te beslissen.29 Na de aanleg van een inlaagdijk werd voor de dorpen die het des betreffende dijkvak in onderhoud hadden een nieuwe ver- stoeling gemaakt. In de loop van de I6e eeuw ontwikkelde de techniek van dijkbouw zich snel. Aarden of wierdijken werden aan de buitenkant steeds vaker van stevige houten constructies voorzien, waardoor zij beter tegen het geweld van de zee bestand waren.-1'0 Het gebruik van voorland werd hierdoor minder noodzakelijk. De laatste inlaagdijken dateren uit de eerste helft van de I6e eeuw. Weliswaar werd nog in 1594 een dijkvak ten westen van Medemblik ingelegd ter plaatse van de sluis en vijf watermolens van de Vier Noorder Koggen, maar dit was geen 'klassieke' inlaag. Door de grote diepte en de "zware slach" van de zee waren de sluis deuren aan stukken geslagen en was acuut overstromings gevaar ontstaan. De nieuwe dijk kwam vlak achter de oude, de sluis en de molens werden verplaatst naar de Oos- terdijk ten zuiden van Medemblik.-1'1 Voorland leverde deze 'inlaag' niet op, zoals blijkt uit vergelijking van de stads plattegrond van Medemblik van Jacob van Deventer uit omstreeks 1560 met kaarten van na 1600.S2 De kaart van Almersdorp met kerktoren op de stadsplattegrond van Medemblik van Jacob van Deventer, omstreeks 1565. Westfries Archief, Hoorn. Van Deventer toont nog een opmerkelijk detail. Ten westen van Medemblik is aan de Omringdijk, in de huidige Almers- dorperhoek, een opvallend gebouw te zien.-Tl Blijkens een akte uit 1565 was dit de kerktoren van Almersdorp. Tot voor kort werd gedacht dat Almersdorp bij de inlaagdijk van 1335 aan de zee is prijsgegeven.-1'4 Blijkbaar echter bleef tenminste een klein en niet onbelangrijk gedeelte van het dorp behouden. Dit restant van de banne Almers dorp is bestuurlijk opgegaan in de banne Opperdoes. Kruiend ijs over de Omringdijk in 1895, vermoedelijk in de Fluithoek te Andijk. Ijs vormde een grote bedreiging voor paalwerken, wier en de stabiliteit van het dijklichaam. Westfries Archief, Hoorn. 10 EEN GEMENE DIJK?

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2004 | | pagina 10