Waar kwam de familie Bluzé vandaan? 7 Het wapen van Abraham Bluzé. Detail uit het gebrandschilderde raam van de Hondsbossche in de Oostzijderkerk te Zaandam, 1687. Kastelein en secretaris Abraham Bluzé was de derde opeen volgende telg uit het geslacht Bluzé die deze voornaam droeg. De familie Bluzé had haar wortels in de Zuidelijke Nederlanden. De eerste ons bekende Bluzé,Toussaint gehe ten, was afkomstig uit Buvry, een dorpje ten zuid-oosten van Doornik. Hij behoorde tot de duizenden Waalse calvinisten die na het uitbreken van de Opstand tegen Filips II de wijk naar de Noordelijke Nederlanden namen.Wanneer hij precies vertrok weten we niet, maar in ieder geval bevond hij zich reeds voor 1590 te Leiden. In dat jaar vestigde hij zich name lijk te Middelburg met een attestatie van de Waalse Kerk in Leiden. Vijf jaar later, in 1595, was hij weer terug in Leiden en werd aldaar als poorter ingeschreven met het beroepvette- wariër"ofwel koopman in boter, olie en spek. Het verblijf te Leiden was niet definitief, want in 1609 vinden we hem in Amsterdam, komende uit Delft. Toussaint Bleuzet was getrouwd met Denise de Moine, ook wel Morny of Moury genoemd. Onder hun kinderen bevond zich een rond 1592 geboren zoon. Deze droeg de naam Abraham. Hij was van beroep bourraissier" oftewel sajetmaker, en huwde in 1615 met de te Hamburg geboren Engel Jans Mus. Van Abraham en Engel zijn drie kinderen bekend, Thousain, Alison en Abraham geheten, en allen gedoopt in de Waalse Kerk te Amsterdam. Het jongste kind, geboren in november 1620, bracht het tot secretaris van Oudkarspel en de vierschaar en weeskamer aldaar. Hij trouwde met Griet Jurriaans. Deze tweede Abra ham overleed reeds op 36-jarige leeftijd in 1657. Op het moment van zijn dood was zijn vrouw Griet zwanger van haar derde kind. Dit werd op 25 november 1657 gedoopt in de gereformeerde kerk van Oudkarspel. Het was een zoon en hij kreeg natuurlijk de naam Abraham naar zijn vader en grootvader. Van de jeugd van de derde Abraham is niets bekend.Wel wordt naderhand duidelijk dat hij zich in het vak van landmeter heeft bekwaamd. 6 ABRAHAM BLUZÉ (1657-1720)

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2003 | | pagina 6