Herziening van het reglement van de Hondsbossche, 1717 Hiervoor is al even het huishoudelijk reglement van 1671 aan de orde gesteld. Dit reglement was het resultaat van een herziening van een oudere verordening uit 1654. In 1717 bogen de regenten van de Hondsbossche zich weer over het reglement. Evenals de herzieningen van 1654 en 1671 betrof het geen wijziging van de bestuursinrichting of de organisatie, maar ging het puur om een bezuinigingsmaatregel. In de loop der jaren waren de bestuurs- en beheerskosten namelijk steeds verder opgelopen, met name de uitgaven aan maaltijden en andere verteringen in het gemenelandshuis. Het bestuur bragt zelfs gasten mededie een uitstapje naar de zoo hoogst belangrijke zeewering en het rijkelijk onthaal van de Heeren Regenten niet versmaadden aldus de befaamde waterschapshistoricus G. de Vries Az. in 1855.™ De Amsterdamse regent Hans Bontemantel heeft ooit zo n uitje beschreven. In opdracht van de burgemees ters van Amsterdam -deze stad leverde twee hoofdinge landen- reisde hij samen met zijn mede-gedeputeerde op 28 juli 1653 via Purmerend en Alkmaar naar Petten. Na aankomst namen ze hun intrek in het gemenelandshuis. De dag daarop vond de schouw plaats. Alle gasten reden in hun eigen koets langs de Zeewering en keerden na afloop terug naar het gemenelandshuis voor de maaltijd. Bontemantel vertelt van de gewoonte dat een nieuw bestuurslid eerst moest verhenssen"de hensbeker moest ledigen. Die beker was een reusachtige bokaal, ...daerin gaet een kanne wijn, sijnde achtcantich, besneeden met de waepens van de steeden en ca veis... aldus Bontemantel.71 Verder had "Yder geselschap... volgens gewoonte sijn waegen versien met vrouwen, kindren en ander geselschap, soodat omtrent tsestich aen tafel saeten'.72 Dat allemaal op kosten van de ingelanden. Typerend is dat Hildebrand het eeuwen later in een van zijn schetsen in de Camera Obscura nog heeft over de beroemde Hondsbossche "...tot welker instandhouding zooveel paalwerk en zooveel maaltijden onvermijdelijk zijn'73 In het jaar volgende op Bontemantels commissie aan de Hondsbossche probeerde men paal en perk aan deze prak tijken te stellen. Het in 1654 vastgestelde reglement bepaal de onder andere dat er jaarlijks nog maar driemaal zou wor den geschouwd en dat er voortaan.geen Hooft-Ingelan- den, Dykgraaff ofte Regenten eenige Playzler ofte ver maak van Jagen of uit Ryden zal mogen doen, als op zyn eigen kosten... Hetzelfde gold voor de maaltijden. Gasten waren nog steeds welkom, maar "zoo iemand gezelschap meede brengt.voor een Mansperzoon zal betalen 25. stuivers, voor een Vrouwsperzoon 15. stuivers, en voor een Kint 10. stulvers leder maaltyt.Door de beperking van het aantal bijeenkomsten liepen de inkomsten van de kastelein natuurlijk terug. Daarom kreeg hij de eerder besproken vergoeding voor het gebruik en de slijtage van de inboedel van het gemenelandshuis.74 Ook na 1654 bleven deteercosten" van de bestuursle den zelf op de drie gebruikelijke vergaderingen van Letare, Beloken Pasen en Jacobi voor rekening van de Hondsbos sche. De kastelein moest die kosten wel noteren en eer alle vogels gevlogen waren een rekening opmaken en door vier bestuursleden laten ondertekenen ...zonder daar naar lets by Iemand meer zal mogen verteert worden.,75 Het effect van de maatregelen van 1654 ebde kennelijk al snel weg, want in 1671 bleek een algehele vernieuwing en verscherping noodzakelijk. Nu werd bepaald dat de hoofdingelanden een vast bedrag voor hun reiskosten kre gen. Verder moest...Ijder syn eygen verteerlnghe aen den kasteleljn...betalen, soo voor hem selffs alsmeede voor alle sljn bij hebbende geselschap.sonder Ijets ten laste vanden Hontsbossche te mogen brengen ".76 Hoewel alleen de hoofdingelanden met name worden genoemd, gold deze regel beslist voor iedereen. Hoewel het reglement glashelder was, kwam er toch weer de klad in. In maart 1708 wordt duidelijk dat de kos ten van de maaltijden toch weer door de Hondsbossche werden gedragen. Op 21 maart van dat jaar besloot men namelijk dat de kastelein voor de maaltijden tijdens de drie lilii Je -Jawrr - riri Profiel van de Zeewering bij het nieuwe pomphuis met rechts de Noordzee. Op de voorgrond een voornaam gezelschap in een rij tuig, mogelijk regenten van de Hondsbossche tijdens de schouw. Uiterst links een waterschip waarmee zeewater naar Alkmaarse zoutziederijen werd vervoerd. Detail uit een driedubbele profieltekening door A. Velsen en M. Walraven, juni 1714. ABRAHAM BLUZÉ (1657-1720) 23

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2003 | | pagina 23