Ramen in de kerken van Petten, Camp en Zaandam ten bezwijken.64 De kerk dreigde dus in de golven te ver- schrijver Dirk Burger van Schoorl werden daarbij ...agt- dwijnen, maar zover is het niet gekomen. Hij werd afgebro- maalhondert duizent nieuwe Bakstenen, en zes-en-dertig ken en landinwaarts weer herbouwd. Volgens de kroniek- duizent oude Bakstenen ..."gebruikt.65 Petten V'oa! innc Barmte Het drooggemaakte en verkavelde Pettemervlak met de in 1701 gebouwde nieuwe kerk van Petten. Op de Zeewering het nieuwe "pomphuysvan de zoutzieders. Detail uit de kaart van de Hondsbossehe door J. Spruytenburgh, 1730. Zouden tussen de sloopmaterialen ook de gebrandschilderde ramen van de Hondsbossehe hebben gezeten? In 1689 had den namelijk dijkgraaf Johan van Egmond van de Nijenburg en heemraad Adriaan vanTwuijver in bijzijn van Bluzé aan de Alkmaarse "glaseschilder Cornelis Jans Sparreboom opdracht gegeven om vier gebrandschilderde ramen te maken, twee voor de kerk te Petten en twee voor die te Camp. De Camper glazen moesten aan beide zijden van de preekstoel komen en voor mei 1690 opgeleverd worden. Deze opdracht hangt naar alle waarschijnlijkheid samen met de bouw van een nieuwe kerk in het dorpje. Hiervoor had de Hondsbossehe in maart 1689 reeds een subsidie van 200 gulden verstrekt op voor waarde dat er een plek voor de kerkbank van het college zou worden gereserveerd.66 Sparreboom slaagde er niet in de opdracht op tijd uit te voeren. Op 8 september 1691 kreeg hij daarom bezoek van de Alkmaarse notaris Arent van der Goes, die optraduijt den name en (de) van wegen Abram Bluzé..." en hem in gebreke stelde. Na ruim 25 eerdere aanmaningen werd hem nu aangezegd de ramen in beide kerken uiterlijk 1 november te plaatsen.Als hij weer in gebreke bleef, zou hij geen stuiver vangen en moest hij verder "...alle soodanige wapens en (de) advijsen..." die men hem had verstrekt inleveren en zou hij ook nog worden aangesproken op de eventuele scha de. Sparreboom antwoordde de notaris dat hij de ramen de week daarop af hoopte te hebben en ze op tijd zou aanbren gen.67 Met de zojuist genoemde wapens werden natuurlijk het wapen van de Hondsbossehe en de familiewapens van de dijkgraaf, de heemraden en de kastelein-secretaris en rentmeester bedoeld. Die moesten in de ramen worden verwerkt.68 Een paar jaar daarvoor waren al deze wapens ook aange bracht in het gebrandschilderde raam van de Hondsbossehe in de Oostzijderkerk te Zaandam. Dat had trouwens een iden tiek probleem opgeleverd, want Sparreboom hield zich toen eveneens niet aan de afspraak en kreeg dus in april 1687 bezoek van de Alkmaarse notaris Cornelis Kessel. Hij had beloofdtselve te maken (ende) in die kereke te leveren Alderheljllgen des (ver)leden jaers 1686..."Dat was nog steeds niet gebeurd en aangezien zijn opdrachtgevers niet langer wilden wachten, werd hem gelast het raam vóór 1 mei 1687 te voltooien en te plaatsen.69 Kennelijk liep de hele zaak met een sisser af, want het raam zit er nog steeds. Dat niet alleen de wapens van dijkgraaf en heemraden in het raam ABRAHAM BLUZÉ (1657-1720) 21

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2003 | | pagina 21