Kastelein in het gemenelandshuis en secretaris Kaart van de Hondsbossche met de nieuwe Wakerdijk van 1624. Links en rechts zijn nog restanten van de oude opgegeven Zeewering zichtbaar. Deze kaart maakt in één oogopslag duidelijk dat Petten in 1624 als het ware werd buitengedijkt en ten dode was opgeschreven. In de Hazepolder valt het nieuwe gemenelandshuis met de omliggende tuin goed te herkennen. Kopie van een kaart door J. Baert Claesen uit 1634 vervaardigd door M. Walraven op 25 juni 1714. De benoeming tot kastelein-secretaris van de Hondsbossche vormde blijkbaar voldoende financiële basis voor een huwe lijk, want op 17 augustus 1682 -ruim vijf maanden na zijn benoeming- ging Abraham Bluzé te Petten in ondertrouw met Margaretha du Rieu, dochter van de Schoorlse predikant Hendrik du Rieu enAlida Codde.Abraham en Margaretha kre gen in de loop der jaren bij elkaar 13 kinderen, waarvan er zeven tijdens de baby- of kleutertijd stierven. Onder de overle venden bevond zich het zesde kind, een jongetje dat Abraham werd genoemd.21 Het inkomen van Abraham Bluzé Sr. bestond uit verschil lende componenten. Zijn functie als kastelein-secretaris werd beloond met een traktement van 375 gulden per jaar, ver hoogd met 75 gulden voor vacatiedagen en reisgeld. Hij had vrij wonen en kreeg ook nog een vergoeding van 125 gulden -na de reglementsherziening van 1717 opgetrokken tot 275 gulden- voor het schoonmaken van het gemenelandshuis en voor brandstof.Ten gerieve van het bestuur waren op kosten van de kastelein ooitvier en dertig Bedden, ende meenig- te van ander kostelijk Imboel ende Huysraet.aangeschaft en voor het gebruik daarvan ontving hij per jaar 200 gulden. In 1693 werd besloten dat hij, net als zijn voorgangers,jaar lijks 30 gulden zou toucherenvoort schrijven en(de) grosse ren [vermenigvuldigen] vande reeck(eningh)maar" boeken, papier, pennen, inkt, lak, was of diergelijke. moest hij zelf betalen. Daar kwam zoals we gezien hebben naderhand nog wat bij voor de landmeterij.22 Enige aanvullende inkomsten moet Bluzé ook nog genoten hebben uit de bekleding van het ambt van secretaris van het Duinkavel. Deze functie was min of meer gekoppeld aan het secretarisschap van de Hondsbossche. Na de dood van Jacob Schatter nam Abraham Bluzé ook dit werk over. Hij woonde de vergaderingen van de 16 dorpen van het Duinkavel bij, noteerde de resoluties en verzorgde de corre spondentie.23 Werkplek en woonplaats van Bluzé en zijn gezin was het gemenelandshuis. Het oude, uit de 16e eeuw daterende oor spronkelijke huis van de Hondsbossche was bij zijn aantreden reeds lang van de kaart verdwenen. In het begin van de jaren twintig van de 17e eeuw werden Oud Petten en de Zeewering voortdurend door hevige stormen bedreigd. Er werd zoveel strand weggeslagen dat het dorp en de Hondsbossche niet meer te behouden waren. Na weer een zware storm in maart 1625 gingen de Staten van Holland tenslotte akkoord met het overbrengen van de bedreigde woningen naar de Hazepolder en verstrekten twee jaar later een subsidietot behoudinge ABRAHAM BLUZÉ (1657-1720) 11

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2003 | | pagina 11