Stormloop tegen de Hondsbossche geweld te lijden gehad. Alleen op het stuk bij Huisduinen werd aan de objecten op de bovenglooiing, zoals strandmuur en loop pad, ernstige schade toegebracht. De in de jaren twintig aan gelegde Balgzanddijk tussen De Kooy en Van Ewijcksluis kreeg het wel zwaar te verduren. Er werden verschillende gaten in geslagen. De schade was groot, maar niet alarmerend, omdat de achtergelegen tweede kering, de voormalige zeedijk, in staat werd geacht zonodig het water te keren.' Elders in Noord-Holland bleef de ellende beperkt tot afgerukte daken en omgewaaide bomen. Zo werd in Castricum in het mid denschip van de Nederlands-hervormde kerk een gat geslagen van anderhalve meter." Aan de IJsselmeerkust lag de situatie totaal anders. Daar vielen de havens droog door de felle noord wester die het water in oostelijke richting opstuwde. De water stand was dermate laag, dat de veerdienst Enkhuizen-Staveren tijdelijk moest worden gestaakt." De aansluiting van de Hondsbossche Zeewering op het Camperduin raakte zwaar beschadigd. Dit punt werd daarom na de storm aanzienlijk versterkt (Rijksarchief in Noord-Holland, Rijkswaterstaat directie Noord-Holland). Op 1 februari om 5.00 uur sloegen grote golven op vele plaatsen over de Zeewering en sleurden alles mee wat nog op de buitenberm aanwezig was. Na 6.00 uur zakte het water langzaam en nam de wind geleidelijk in kracht af. Bijna twee maanden later memoreerde dijkgraaf A.F. Kamp van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorder kwartier in de algemene vergadering "...de sombere, maar prachtige stormloop oan de zee tegen de Hondsbossche in die grootse, heldere nacht..." en uitte tevens zijn bewondering voor de "...parate doortastendheid..." waarmee steenzetters en dijkwerkers de bergingswerkzaamheden hadden ver richt, maar helaas niet alles hadden kunnen redden." In de namiddagen avond van 31 januari was Kamp per soonlijk op de Hondsbossche geweest en had met eigen ogen geconstateerd, dat de woeste stormloop van de zee tevergeefs was en dat de stoere Zeewering de krachtmeting met glans doorstond. Toch was er een omvangrijke schade. De hoofden lagen er nog goed bij, maar de glooiing in de omgeving van Camperduin raakte ernstig beschadigd en daar was ook sprake van aanzienlijke duinafslag. Duidelijk was ook, dat de twee nog op het buitenbeloop van de dijk aanwezige bunkers gevaar opleverden en zo spoedig moge lijk gesloopt moesten worden: doorde werking van het stro mende water rond de bunkers waren diepe geulen in de los gewoelde kleibekleding uitgeschuurd." De regering liet zich van die noodzaak overtuigen en nog in februari stem den de Ministeries van Wederopbouw en van Oorlog in met de opruiming van alle nog aanwezige bunkers op de Hondsbossche en de daarachter gelegen Slaper- en Dromerdijken. De kosten werden geraamd op 120.000 gul den, waarvan 50.000 gulden voor rekening van het Rijk kwam.'4 Intussen lag ook een plan klaar voor het treffen van voor zieningen aan de Zeewering bij Camperduin. Het was eigenlijk niet meer dan een uitbreiding van het al lang bestaande plan om, in verband met de vooruitgeschoven positie van de Hondsbossche, een betere aansluiting op de kustlijn tot stand te brengen. Dit was na de storm zeer urgent, omdat de dijk na de laatste duinafslag meer dan 100 meter voorbij de duinregel in zee stak en achterloops dreigde te worden. Het plan hield voortzetting van de con structie van de Hondsbossche in met een houten paal- scherm voorzien van een piasberm van stortsteen. Daar achter kwam een glooiing van zuilenbazalt. Hiertoe zou 5.600 ton bazalt worden onttrokken aan verschillende IJsselmeerdijken. De Zeewering zou niet worden verhoogd, maar in breedte geleidelijk afnemen, met als resultaat een steilere helling. De glooiing werd landinwaarts afgebogen in de richting van de duinvoet. Men verwachtte, dat deze constructie de Zeewering - althans naar menselijke bere kening - in de toekomst afdoende tegen het risico van doorbraak op het punt van de aansluiting op de 'zachte' duinenkustzou beschermen.'5 DOOR STORMVLOED OVERMAND 5

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2003 | | pagina 5