De situatie in de Noordkop De voorspelling van het KNMI voor zondag i februari gaf geen reden tot ongerustheid: wisselende bewolking, nu en dan gure buien en een krachtige tot stormachtig wind tussen west en noordwest. Dat die krachtige wind in de loop van zaterdag avond zou aanzwellen tot een orkaan uit het noordwesten kon men met de toenmalige technieken, zonder weerfoto's van satellieten et cetera, bij het KNMI niet weten, kon eigenlijk nie mand weten... De waterstanden langs de kust liepen geweldig op. Aan de Hondsbossche Zeewering te Petten was de hoogste waterstand circa 3,50 m. NAP, ongeveer het gemiddelde tus sen Den Helder en IJmuiden.6 Reeds tegen het vallen van de avond ontstond te Petten ang stige ongerustheid over het lot van de 51-jarige Frederik de Waard, een dijkwerker uit het dorp. Hij was in dienst bij de Alkmaarse aannemersfirma Daalder en ingeschakeld bij het onderhoud van de Hondsbossche. De Waard ging er 's middags op uit om te zien of er geen risico voor de op de Zeewering lig gende materialen bestond. Hij keerde echter maar niet terug en er werd gevreesd dat hij door de zee was meegesleurd. Men zette direct een zoekactie op touw, maar pas op zondagmorgen om streeks 9.00 uur werd het met zand bestoven lichaam van de ongelukkige uitvoerder gevonden in een duinpan. Hij was het slachtoffer geworden van een herseninfarct. Onder grote belangstelling werd de tijdens de uitoefening van zijn functie gestorven De Waard op 5 februari in Petten ter aarde besteld.7 De Hondsbossche bleek tegen het uitzonderlijk natuurgeweld bestand, hoewel er de nodige schade was. Bij Camperduin werd ongeveer 1.500 vierkante meter basaltglooiing weggeslagen en van de kruin verdween zo'n 200 meter rails van het werkspoor. Werknemers van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, de beheerder van de Zeewering, hebben de hele nacht wacht gelopen. De bewoners van de boerderijen ach ter de Hondsbossche en de inwoners van Petten stonden gereed om bij het eerste noodsein te vluchten. Hoewel de kruin ter plaatse een hoogte had van 8,50 m. NAP, sloegen de golven er toch overheen het dorp binnen. De electriciteitsvoorziening viel uit, maar de gevreesde ramp bleef gelukkig achterwege. Wel raakte de strekdam aan het eind van de Pettemer Zeewering zwaar beschadigd." Ook het gedeelte van de Afsluitdijk dat bij Noord-Holland hoort, alsmede de Rijkszeewering op Wieringen liepen schade op. Verder werden langs de gehele kust de duinen zwaar aange tast en verplaatste de duinvoet zich gemiddeld 20 meter landin waarts. Waar de zeereep smal was, werd deze geheel weggesla gen. Daardoor is op sommige plaatsen een achterliggende duin vlakte ondergelopen. Dat gebeurde ten noorden van Groote Keeten met het zogenaamde 'Botgat', te Sint Maartenszee met een duinpan en tussen Camperduin en Bergen aan Zee met een uitgestrekte duinvallei. Bij Groote Keeten moest het zeewater nu worden gekeerd door de 'Oldebarneveldt's dijk', een uit 1610 daterende zanddijk. De situatie zag er hier ernstig uit De Heldersche Zeewering heeft in het algemeen weinig van het Door overslaande golven was de Hondsbossche Zeewering op bepaalde plekken behoorlijk aangetast. Bovenop de dijk het werkspoor (Rijksarchief in Noord-Holland Rijkswaterstaat directie Noord-Hollandj.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2003 | | pagina 4