"Over twee jaar de dijken klaar" et cetera. Voorzitter van de Tweede Kamer dr. A. Vondeling nam de verzamelde 7.000 handtekenin gen in ontvangst, lohan Roeper wist in zijn toespraak uit stekend de spanning die de januaristorm op het eiland had los gemaakt te verwoorden. Minister Westerterp verscheen per soonlijk en deed direct een glasheldere toezegging. Na de storm en de gebleken kritieke dijksituatie moest een punt achter de ambtelijke voorbereidingen en het slepende overleg met na- tuurinstanties worden gezet, gaf hij te kennen. De Minister ver klaarde verder zich er van bewust te zijn dat de levens van de Texelaars de doorslag moesten geven. Bovendien was inmid dels uit nieuwe berekeningen van Rijkswaterstaat gebleken dat de Texelse dijken een hogere prioriteit verdienden. Dat gaf voor hem de doorslag. Het tempo van het werk aan de waterkeringen gingomhoog. Devoltooiingvandedijkverbeteringwerd in 1981 gemarkeerd door de oprichting van een monument op het noordelijkste puntje van de Waddendijk dat de kustlijn van de door dijken beschermde oostkant van Texel verbeeldt. Het werd ontworpen door Harry Tielemans en staat bekend als 'de blik semschicht'.54 Met de plaatsing van dit gedenkteken kwam na welgeteld 28 jaar een einde aan de lange nasleep van de storm van 1953 op Texel waarbij natuurlijk de waarschuwing van die vreselijke februarinacht altijd van kracht blijft. Weer en water zijn immers voortdurend in beweging en stellen ons steeds voor onver wachte moeilijkheden en (on)mogelijkheden. De naar aanlei ding van de ramp geformuleerde veiligheidsnormen staan momenteel ter discussie. Misschien is er wel een nieuw Delta plan nodig om aan de problemen die de snelle klimaatsver andering, de zeespiegelrijzing en de bodemdaling opleveren het hoofd te bieden. En het Texelse dijkleger? Dat is - als laatste voorbeeld in Noord-Holland - in de vorm van de Dijkenwerkgroep Texel nog springlevend. De werkgroep telt rond de 40 leden, waarvan circa 10 personen zijn ingedeeld om bij calamiteiten met grote zand zakken coupures in waterkeringen te sluiten. De rest is reserve en kan worden opgeroepen om allerlei hand- en spandiensten te verrichten. De leden - waaronder zich ook enkele dames bevinden - zijn allemaal woonachtig in en om het hooggelegen Den Hoorn. Daar heeft men bij overstroming de minste zorgen om eigen have en goed. Het dijkleger komt gemiddeld één keer per jaar bijeen. Dan geven medewerkers van het Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier-sinds 1994 de beheerder van de zeedijken - voorlichting over actuele zaken en verande ringen. Aan de bijeenkomst zit vaak een uitstapje naar de water keringen en coupures vast. De dorpsraad van Den Hoorn staat het Hoogheemraadschap bij en zorgt voor de actualisering van de ledenlijst. Zo staan nog altijd bij storm en ontij de eigen mensen klaar voor het behoud van hun schone eiland.55 DOOR STORMVLOED OVERMAND 19

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2003 | | pagina 19