Texel blijft in de ban van de storm schade was - vooral op enkele campings langs de Noordzeekust aanzienlijk. Van het hotel 'Juliana' in De Koog woei het dak weg en stortte een gedeelte van de gevel in.4' De storm veroorzaakte grote ongerustheid op het eiland. Herinneringen aan de rampnacht van 1953 kwamen weer boven. Er verschenen artikelen in de regionale kranten waarin de emoties duidelijk doorschemerden. Een verslaggever kreeg te horen: "Meneer, schrijft u maar dat het schandalig is, dat het zo lang moet duren voordat onze dij ken op veilige hoogte zijn gebracht. 23 jaargeleden moest ik met m'n dochtertje uan anderhalfvluchten uit de polder voor het opdrin gende water. Nu, 23 jaar later, moeten we weer onze huizen verlaten. Nu droeg m'n dochter haar dochtertje van anderhalf, 't Is een schande dat de regering in die 23 jaar niets aan onze veiligheid heeft gedaan".50 Bij een dijk werd de vraag gehoord: "Pappa, waarom hebben ze die dijk niet eerder hoger gemaakt?" Antwoord van een omstander: "Vraag maar aan Rijkswaterstaat. Die zal vertellen dat de verhoging niet te laat is, maar de dat de storm te vroeg is!".5' Op het eiland was men niet van plan te wachten tot 1985 wanneer volgens de planning de dijken eindelijk op Delta hoogte gebracht zouden zijn. Het was toch te gek dat de dijk van de rampenpolder De Eendracht nog steeds veel te laag was en er weer golven over heen waren geslagen. Enkele dagen na de januaristorm riepen B en W Rijkswaterstaat al op spoed te In df regionale dagbladen verschenen grote artikelen over de nasleep van de januaristorm van 1976 (AlkmaarscheCourant). JOH AN ROEPER InO WEUDT Tijdens de demonstratie op het Binnenhof verscheen Minister Westerterp (midden, met bril) persoonlijk om de schapen uitgerust met reddingsboeien te bekijken. Links van hem onder andere de kamerleden Wiegel en Berkhouiver (Alkmaarsche Courant). maken met de dijkverzwaring. In de betreffende brief werd het betreurd dat "...een deel va 11 de Texelse bevolking nu nog, 22 jaar na de ramp van 1953, zich tevreden moet stellen met een evacuatieplan, in plaats van zich veilig te weten achter...op deltahoogte gebrachte dijken". Verder nodigden B en W de vaste kamercommissie van Verkeer en Waterstaat ui t op Texel te komen kijken. Die kwam niet, maar wel bezocht maandagmiddag 26 januari een drietal kamerleden van de KVP en ARP het eiland. Daar werden zij ontvangen door de plaatselijke voorzitters van hun partijen en de raadsleden.50 Onder het motto "geen lijken...omhoog die dijken!" begon een werkgroep gevormd uit de zeven dorpscommissies onder leiding van veehouder Johan Roeper uit Oosterend met een grote handtekeningenactie. Voorts werd een demonstratie naar Den Haag op touw gezet. De bevolking werd op donderdag 21 januari 1976 tijdens bijeenkomsten in de zeven Texelse dorpen nog eens tot deelname aangespoord. Een dag later besteedde AVRO's lelevizier Magazine op Nederland 2 aan- dachtaan de situatie op Texel. Ondertussen hadden kamerleden van de CHU en PvdA vragen gesteld aan Minister van Verkeer en Waterstaat I.E. Westerterp waarin werd aangedrongen op bespoediging van de dijkwerken op het eiland. Daarbij ver wezen de vragenstellers naar de grote ongerustheid onder de bevolking. De Minister werd verder verzocht persoonlijk de situatie in ogenschouw te gaan nemen.55 Op 27 januari trokken honderden Texelaars in bij elkaar 23 autobussen voor de geplande demonstratie naar Den Haag. Voorafgegaan door vier omfloerste trommen trok de stoet op naar het Binnenhof. Er gingen ook 50 schapen met reddings boeien om de buik mee. De leuzen op de spandoeken lieten niets aan duidelijkheid te wensen over: "geen gezijk, omhoog die dijk", "Ik loop hier in mijn blote bast, want ik ben in mijn slaap verrast", veehouder er» actieleider stem van Rijkswaterstaat l8 DOOR STORMVLOED OVERMAND

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2003 | | pagina 18