De storm van 1976 en de herinnering aan '53 kolk van gemaal Dijkmanshuizen en het verbeteren van ver schillende sluizen, zoals de Prins Hendriksluis en de Groote en de Kleine Waaldersluis.44 In 1958 aanvaardde het parlement met zeer grote meerder heid de Deltawet. Deze Wet bevatte de hoofdtrekken van het bekende Deltaplan. Twee jaar later verscheen tenslotte het eind rapport van de reeds op 21 februari 1953 geïnstalleerde Delta commissie, die aan regering en volksvertegenwoordiging advies moest uitbrengen. Dit rapport bevatte een uitgebreide beschouwing over de te halen graad van veiligheid. De Delta commissie adviseerde dat van een peil van 5,0 m. NAP bij Hoek van Holland - de Deltahoogte - moest worden uitgegaan. Zo'n storm kwam gemiddeld eens per 10.000 jaar voor, met andere woorden: er is een kans van één procent per eeuw dat de Deltahoogte zal worden bereikt of overschreden. Voor Texel betekent een peil van 5,0 m. NAP bij Hoek van Holland een verwachte waterstand van 4,85 m. NAP ofwel circa 1,50 m. hoger dan de stormvloedstanden van 1 februari 1953 en 3 januari 1976.45 Het is opvallend dat de dijk van de Prins Hendrikpolder, die vrijwel niet onder de stormvloed van 1953 had geleden, als eerste op Deltahoogte werd gebracht. Eigenlijk was de dijk van 'De Prins' in het begin van de zestiger jaren van de vorige eeuw nog lang niet aan de beurt. De polder was dunbevolkt en lag bij noordwesten wind in de luwte. Echter, bij de aanleg in 1961 van de nieuwe veerhaven voor de TESO, op een plek waar zo onge veer de hoogste duinen van 't Horntje lagen, bleef een kwart miljoen kubieke meter zand over. Dat resulteerde tenslotte in het besluit om de dijk van 'De Prins', die daar vlakbij lag, maar als eerste te verhogen. Het werk werd uitgevoerd door Rijks waterstaat; dat was ook het geval met de rest van de Texelse zee dijken die later volgden.46 Met de uitvoering van de werkzaamheden waren vele jaren gemoeid. De Texelse dijken hadden geen hoge prioriteit. Na de al even genoemde storm van 3 januari 1976 ontstond op Texel grote ongerustheid over de al maar aanslepende dijkverzwa ring. Reeds om 3.10 uur in de ochtend ontving het Waterschap Texel van de Stormvloedwaarschuwingsdienst (SVSD) in Den Haag een waarschuwing dat er hoog water verwacht werd en uitgebreide dijkbewaking moest worden ingesteld. Direct wer den de dijkwachten en -hoofden gealarmeerd en omstreeks 5.30 uur waren alle posten met in totaal 65 man bezet. Na het inzetten van de eb konden de wachten naar huis, maar zij wer den tegen 16.00 uur opnieuw opgeroepen omdat het water zeer snel steeg. De aanhoudende noordwester storm - windkracht 11 met uitlopers tot kracht 13 - zwiepte de zee dusdanig op dat om 19.00 uur werd besloten om de dijkpost in De Eendracht terug te halen naar de binnendijk met Het Noorden. Dit in verband met de geringe hoogte van de zeedijk en het ontbreken van een goede vluchtmogelijkheid. In Oudeschild stonden 23 opgeroe pen mannen klaar met een aantal vrachtauto's beladen met klein noodmateriaal. Op diverse plekken bereikte het water een dusdanige hoogte dat de steenglooiingen van de dijken geheel onder stonden en de golven tegen het grastalud opliepen. Verder sloeg er bij Krasse Keet en in De Eendracht water over de dijk heen. De SVSD trok pas op 4 januari om 1.30 uur in de och tend de uitgebreide dijkbewaking in. Hoewel de schade aan de dijken gering was, bleek weer duidelijk dat ze gewoon te laag waren.47 Omstreeks 19.00 uur was de situatie langs de Waddenzee dijken zelfs zo dreigend dat burgemeester mr. W.H. Sprenger in de Centrale Hoofdpost op advies van de heer Harting van Rijkswaterstaat en dijkgraaf Roeper van Waterschap Texel tot evacuatie van De Eendracht, Het Noorden en de Prins Hendrik polder besloot. Telefonisch werden 132 gezinnen, samen onge veer 450 personen, opgeroepen naar de hogere delen van het eiland te gaan.48 Zij zochten een veilig heenkomen bij familie en vrienden. Velen in Oudeschild vertrouwden het niet en vertrok ken ook. In Den Burg, De Waal en Oosterend werden in de ker ken met hulp van het Rode Kruis evacuatieposten ingericht. Gelukkig was het water omstreeks 22.45 uur zo ver gezakt, dat de burgemeester de evacuatie-oproep kon intrekken. Deze boodschap werd via radio en t.v. herhaald. De hoogst gemeten waterstand bleef 20 centimeter onder die van 1953De materiële In het kader uan de actie om tot versnelde verhoging van de Texelse dijken te komen, iverd deze door H. Tielemans getekende poster verspreid (Helderse Courant). DOOR STORMVLOED OVERMAND O

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2003 | | pagina 17