Het bezoek van Koningin en Prins KoninginJuhana tijdens haar bezoek aan de geïnundeerde polder De Eendracht. Rechts naast haarj. Boon en uiterst rechts, met ambtsketen, burgemeester C. de Koning (gemeente Texel). motorvoertuigen. Personen in gevarenzone I, die ondanks de 'eerste waarschuwing' thuis waren gebleven, deden er verstan dig aan na de 'tweede waarschuwing' niet meer te vertrekken om niet in open terrein door het water te worden verrast. Op vrijdag 13 februari 1953 brachten Koningin Juliana en Prins Bernard een bezoek aan het getroffen eiland. De Koningin stak met de veerboot van Den Helder over naar Oudeschild. In het gehuchtje Zevenhuizen in de noordoosthoek van de Dertig Gemeenschappelijke polders stond een jeep met militair chauf feur gereed. Die bracht haar naar de 'Oostersluis', waar de zee dijk het geweld van het water ternauwernood had kunnen keren. Het legervoertuig hobbelde door een witbesneeuwd polderland over een weggetje dat was stuk gereden door zware drietonners waarmee materiaal voor de dijk was aangevoerd. Het tochtige voertuigje stuitte net buiten Zevenhuizen op een tegenligger. Dat bleek een jeep van Rijkswaterstaat te zijn, waar Prins Bernard uitstapte. Die had de overtocht gemaakt met zijn eigen sportvliegtuig en was kort daarvoor geland op vliegveld 'De Vlijt' alwaar wethouder S. de Waard hem opwachtte. Na het bezoek aan de 'Oostersluis' verruilde de Koningin de jeep voor de Cadillac waarmee zij in Zevenhuizen was gearri veerd. Ingeklemd tussen burgemeester De Koning en Commis saris der Koningin De Vos van Steenwijk ging het richting de Noorderdijk. Daar was men druk doende met het aanbrengen van een dubbele bekisting, die werd opgevuld met zand. Ook die dijk kon door Hare Majesteit alleen per jeep worden bereikt, dwars door een brede lap weiland. De achterblijvers bij de boer derij I.ucrosa' zagen in de verte een in bedrijfzijnde dragline en volgden de donkere figuurtjes van de Koningin en haar kleine gevolg tegen het wit van de besneeuwde dijk. Na te zijn geïnfor meerd over de gang van zakenkeerde het gezelschap terug naar Lucrosa net op het moment dat het vliegtuig van Prins Bernard enkele malen laag over het land cirkelde. De Prins wuifde naar zijn gemalin, die enthousiast terug zwaaide. Daarna werd de rit in volle vaart voortgezet, dwars door de polder Eijerland, naar het noordelijkste puntje van Texel, waar de zee was opgerukt tot enkele tientallen meters van de vuur toren. De Koningin liet zich niet door de ijzigkoude noord ooster weerhouden om te voet door de besneeuwde duinstrook af te dalen naar het strand om daar te vernemen hoe de situatie was geweest vlak vóór de storm. Met kaarten gewapende tech nici verschaften de nodige informatie. Voor een bezoek aan het 'bolwerk' was geen tijd meer. De Koningin was namelijk van plan in hotel 'De Lindeboom' te Den Burg de nabestaanden van de zes omgekomen Texelaars haar medeleven te betuigen en een hart onder de riem te steken. Hier nam ze ruimschoots de tijd voor. Bij dit gesprek was verder alleen de echtgenote van burgemeester De Koning aanwezig. Op het plein vóór het hotel wachtten honderden burgers om Hare Majesteit een vaarwel toe te zwaaien. Om halfdrie reden de wagens af naar Oudeschild, vanwaar de 'Dokter Wagemaker' punctueel op tijd afvoer. Burgemeester De Koning, die haar die zelfde ochtend op het Havenplein te Den Helder had opge wacht, maakte de overtocht met de veerboot opnieuw mee. Op het Gouden Boltje' werd het warme Koninklijk blijk van begrip en belangstelling in hoge mate gewaardeerd. 12 DOOR STORMVLOED OVERMAND

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2003 | | pagina 12