defendeeren moet, wij door batterijen gedekt vonden. Terzijde zagen wij hier het eiland Marken en terwijl de meid van Marken onze paarden in het Hof van Holland oppaste, deeden wij een wandeling door de stad die even als Edam weinig uitterlijk aanzien heeft en bezichtigde de welgebouwde kerk, terwijl wij vervolgens, ofschoon het hier anders de tijd waare geweest om den inwendigen mensch te gedenken, resolveerde om liever te Broek in Waterland ons middagmaal te houden, ten einde des te beter de gelegenheid van dat alom door den rijkdom van deszelfs bewooners bekende dorp te kunnen bezichtigen.'7 /y rfc A/t/y, "Langs de trekvaart reeden ivij...naar Monnickendam, de avenues van we Ike stad...urij door batterijen gedekt vonden". Plattegrond van een batterij even benoorden Monnickendam langs de trekvaart naar Edam. Door twee coupures in de kade stroomt het water de tijdens de invasie geïnundeerde Katwouderpolder in. Langs de trekvaart reeden wij voorts naar Broeck, ziende rechts van ons af de Monnickenmeer en links de dorpen Uitdam, Holysloot, Ransdorp en Durgerdam. Aan het tolhuis bij Broeck waaren wij genoodzaakt in de herberg stil te houden, alzoo de bewooners van het dorp waarschijnlijk voor hunne zindelijke straaten bevreest, wel gezorgd hebben dat er geen paardenpoot kan gezet worden, maar niet als te voet over de smalle straaten en veele houten bruggentjes kan gepasseerd worden. Wij kreegen voor onze welkomst in deeze herberg, toen wij naar wat eeten vroegen, braaf wat afjagfa; 't was 4 uuren en vrijdag en dan gaven ze geen eeten, was de vriendelijke taal van de vrouw des huises. Gelukkig wij hadden nog een Purmerender boterham bij ons, die wel te pas kwam. Het dorp Broeck doorwandelende, bewonderde wij de uitstee- kende popachtige netheid van hetzelve, die wel den rijkdom, doch geenszins de goede smaak van derzelver bewooners kenschetste. Nieuwsgierig om eens een huis van bin nen te zien, schelde wij aan het Diaconie Weeshuis" en zagen met verwondering de properiteit van hetzelven. De huisen waaren overal geslooten, even als of dezelver bewooners uit logeeren waaren. De vraag aan een Broeckse vrouw of dit zo was, wierd niet zeer vriendelijk beantwoord. Vriendelijker was de vrouw van de koster die ons de 30 97- Rond 1800 woonden er te Broek diverse gefortuneerde renteniers. Hun vermogen stamde uit de 17' eeuw en was afkomstig uit de Oost-Indische handel, de graan handel op het Balticum en assuranties. Doordat er bin nen het dorp werd getrouwd bleef het kapitaal in Broek (Floris, 1990; Niemeijer, 1994; Asser, 1996). 98. Norse en bitse behandeling. 99. Het Broeker wees- en armenhuis werd in 1775 opgetrokken naar een ontwerp van de Amsterdamse stadsarchitect Abraham van der Hart. Het huis beschikte over zeer ruime financiële middelen (Van Engelenburg, 1907, pp. 116-123). 7< .„..J /CS >/f j/yj/Sr //fn t yj ry A»/<- (s/a

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2000 | | pagina 30